Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Sykstus II, papież i męczennik
Dziś jest: 07 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Gość z Ukrainy w Radomiu

poniedziałek, 23 marca 2015 15:25 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Wdzięczność za troskę podejmowaną na rzecz Ukrainy wyraził biskup pomocniczy łacińskiej diecezji kamienieckopodolskiej Radosław Zmitrowicz OMI. Przebywa on obecnie w Radomiu. Dzisiaj spotkał się m.in. z dyrekcją i pracownikami Caritas Diecezji Radomskiej, która przygotowuje konwój humanitarny do Odessy.

Bp Radosław Zmitrowicz odniósł się do apelu polskich biskupów, aby polskie parafie nawiązały bezpośrednie kontakty z parafiami na Ukrainie - zarówno rzymsko jak i greckokatolickimi, i aby na tej drodze przekazywana była bezpośrednia pomoc. - Bardzo dobry pomysł, szczególnie dla Ukrainy, bowiem wierni mogą otrzymać konkretną pomoc. Ale zyskują także Polacy, bo pomagając innym, sami duchowo wzrastamy. W pewnym sensie dostrzegamy misyjny wymiar Kościoła. Tylko przyklasnąć i błogosławić oraz wspierać dodając przy tym odwagi, by wszystko to było realizowane - powiedział bp Zmitrowicz.

Gość z Ukrainy podkreślił, że w całej tej inicjatywie nie chodzi tylko o materialne wsparcie, ale współpracę, "byśmy nawzajem poznawali swoje kraje". - Na tym wszystkim możemy tylko wszyscy skorzystać. Jesteśmy wdzięczni Polsce za ukazywane wsparcie. Ludzie są tego świadomi, trzeba kontynuować to pielgrzymowanie i wspierać się - powiedział bp Zmitrowicz.

Przypomnijmy, że współpracę partnerską z parafiami z Ukrainy, polskie parafie mogą nawiązać zwracając się do bezpośrednio biskupów Kościoła łacińskiego oraz Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego lub do wydziałów duszpasterskich poszczególnych diecezji obu obrządków na Ukrainie. Poszczególne kurie biskupie na Ukrainie wyznaczą parafie, które będą utrzymywać bliźniacze kontakty z parafiami w Polsce.

W zależności od uzgodnień i lokalnych potrzeb pomoc może mieć charakter finansowy lub w postaci wysyłki lekarstw i innych niezbędnych środków. W przyszłości warto, aby zostały nawiązane bezpośrednie kontakty międzyludzkie, np. poprzez wizyty w zaprzyjaźnionych parafiach na Ukrainie, zapraszanie rodzin, dzieci i młodzieży na święta czy wakacje.

Zapraszamy do nas: