Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Ryszard Pampuri, zakonnik
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Petrykozy
Dziś jest: Niedziela, 18 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Zło dobrem zwyciężaj

środa, 15 kwietnia 2015 10:36 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Sanktuarium maryjne w Kałkowie-Godowie będzie rozwijać kult bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W maju zostanie poświęcony krzyż symbolizujący męczeńską śmierć duszpasterza "Solidarności". Od ponad 20 lat w sanktuarium przechowywany jest samochód ks. Popiełuszki. Warto dodać, że sanktuarium „u podnóża Gór Świętokrzyskich” powstało podczas stanu wojennego, rodzącej się "Solidarności" i zabójstwa ks. Jerzego.

Poświęcenie krzyża symbolizującego męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki odbędzie się 9 maja. W programie jest Msza św. o godz. 12.00 i wniesienie krzyża do oratorium na Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego, w której przechowywany jest samochód ks. Popiełuszki.

- Wielu pielgrzymów zatrzymuje się w Golgocie, by się pomodlić i wspomnieć smutne wydarzenia w Polsce, gdzie brat podnosił rękę na brata. Pojawiła się myśl, by jako sanktuarium włączyć się w rozwijanie kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, by zło dobrem zwyciężać. Stad pomysł, by do naszej świątyni przybył krzyż symbolizujący męczeńską śmierć kapelana "Solidarności", jako element krzewienia kultu - powiedział ks. Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium maryjnego.

Samochód przekazał w latach 80. ubiegłego wieku nieżyjący już ks. Kazimierz Jancarz, legendarny duszpasterz środowisk opozycyjnych w PRL i przyjaciel ks. Popiełuszki. Był to czas budowy Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego na terenie sanktuarium, wraz z oratorium ku czci duszpasterza "Solidarności".

Wymownym symbolem jest otwarty przez cały czas bagażnik auta, nawiązujący do zabójstwa ks. Popiełuszki. Fiat 125p został przywieziony z Warszawy. Wcześniej ks. Popiełuszko otrzymał auto w darze od załogi FSO. Pojazd jest koloru niebieskiego, zaś licznik wskazuje 18 tys. 688 kilometrów.

Godowskie sanktuarium przechowuje także inną wyjątkową pamiątkę, która miała związek z życiem księdza Jerzego Popiełuszki. To kamień, który wraz z umieszczonym w nim nabojem został wrzucony do mieszkania księdza.

Kaplica poświęcona pamięci Księdza Jerzego Popiełuszki jest na stałe zamknięta za kratami i znajduje się w 33-metrowej Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego. Są w niej kaplice i oratoria poświęcone wielkim i świętym Polakom, którzy zapisali się na trwałe w dziejach polskiego narodu.