Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Apel o przyjęcie gości w czasie ŚDM

piątek, 17 kwietnia 2015 14:32 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Biskup Henryk Tomasik skierował prośbę do rodzin z diecezji radomskiej, by zgłaszały gotowość przyjęcia uczestników przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Polsce. Szacuje się, że diecezja będzie mogła przyjąć ok. 5 tys. osób.

Bp Tomasik przypomina, że pierwsza część obchodów Światowych Dni Młodzieży to tzw. "dni w diecezjach". Młodzież z całego świata gości w parafiach na terenie całego kraju - gospodarza spotkania. Program tych dni obejmuje zazwyczaj różne wydarzenia kulturalne, koncerty, zwiedzanie ciekawych miejsc. Jest to również czas, który pozwala zobaczyć i doświadczyć życia wspólnoty Kościoła lokalnego oraz daje wspaniałą możliwość do poznania rodzin goszczących pielgrzymów w swych domach.

- Pragniemy, by wszyscy goście zostali przyjęci w rodzinach. Jeśli będziemy zmuszeni do przyjęcia ich w hotelach, internatach, czy szkołach, to będzie nasza przegrana. To znaczy, że nie potrafimy przyjąć kilku tysięcy osób. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Dlatego już teraz kieruję prośbę do rodzin o przyjęcie naszych gości. Szczególna prośba do tych osób, które posługują się obcym językiem. Prosimy wszystkie rodziny, aby zgłaszały swoją gotowość przyjęcia gość w swoich parafiach - powiedział biskup Henryk Tomasik.

Peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzież w diecezji radomskiej zakończy się 19 kwietnia w radomskiej katedrze. Msza św. będzie celebrowana o 12.30. Symbole przejmie diecezja sandomierska.

Bp Tomasik powiedział, że peregrynacja znaków ŚDM jest wielką szansa, by ożywić młodych ludzi, bo potrzebują oni doświadczenia wspólnoty wiary. - Chcę podziękować wszystkim za modlitwę przy krzyżu, który był m.in. w więzieniach, szkołach, szpitalach, czy domach pomocy społecznej. Chcę podziękować tym, którzy otwierali drzwi dla symboli ŚDM. W pewnym sensie peregrynacja stała się okazją do rachunku sumienia, jeśli chodzi o nasze zaangażowanie w trosce o młodzież - powiedział biskup radomski.

Według krajowego duszpasterza młodzieży peregrynacja była również elementem przygotowania do przyszłorocznego spotkania młodych w Krakowie. - Diecezjalne Centra ŚDM nadal będą funkcjonowały. Będą pomagały w przyjęciu gości z zagranicy, którzy przyjadą do nas od 20-25 lipca 2016 roku. Wiemy, że z Włoch przyjedzie do nas kilkaset osób - powiedział bp Tomasik.