Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Ryszard Pampuri, zakonnik
Dziś jest: Czwartek, 18 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Rycerska konwencja z zadaniami

poniedziałek, 27 kwietnia 2015 08:42 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Zbudowanie najprężniejszej organizacji katolików świeckich w Polsce, organizującej mężczyzn i ich rodziny wokół dzieł miłosierdzia i wspierających siebie nawzajem - taki jest główny cel Rycerzy Kolumba w Polsce. W Łodzi zakończyła się właśnie dwudniowa konwencja tej największej na świecie organizacji katolickiej tylko dla mężczyzn. Spotkanie przebiegało pod hasłem "Rodzina żyjąca w pełni". Obradom przewodniczył radomianin Andrzej Anasiak, delegat Stanowy RK w Polsce.

W trakcie obrad wyznaczone zostały najważniejsze kierunki działalności na najbliższe lata. - Zbudowanie najprężniejszej organizacji katolików świeckich w Polsce, organizującej mężczyzn i ich rodziny wokół dzieł miłosierdzia i wspierających siebie nawzajem. Aktywne pomaganie tym, którzy chcą świadomie wspierać najbardziej potrzebujących i być dla młodych: wsparciem, wzorem i drogą rozwoju w dorosłym życiu - powiedział radomianin Andrzej Anasiak, delegat stanowy Zkaonu Rycerzy Kolumba w Polsce.

Sesja robocza poświęcona była podsumowaniu działalności polskich Rycerzy za ostatni rok bratni 2014/2015. W minionym roku poświecili oni bliźnim 83 tys. godzin bezinteresownej pracy, zaś od 2006 r. przepracowali w sumie 270 tys. godzin. - Miniony rok to także rekordowy czas w zbiórce i ofiarowaniu potrzebującym wsparcia finansowego: 620 tys. złotych. A od 2006 r. na cele charytatywne przekazaliśmy 2 075 000 złotych. Pod względem członkostwa, to kolejny rok dynamicznego rozwoju, powstało 10 nowych Rad Lokalnych, a szeregi zasiliło prawie 600 nowych braci - powiedział Andrzej Anasiak.

Delegat stanowy Rycerzy w Polsce dodał również, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i w obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski to najważniejsze zadania na najbliższy rok. Rycerze Kolumba już biorą czynny udział w działaniach związanych ze ŚDM uczestnicząc w peregrynacji symboli ŚDM w poszczególnych diecezjach, pracują w komitecie organizacyjnym i przeprowadzają działania związane z przebiegiem spotkania w Krakowie.

Podjęte zostały rezolucje zgłoszone przez Rycerzy z całej Polski, m.in. w obronie Kościoła, wspierania misji, zaangażowania się w modlitwę i pomoc chrześcijanom prześladowanym, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie.

Rada Stanowa Rycerzy Kolumba pozostanie w najbliższym Roku Bratnim w tym samym składzie, a przewodził jej będzie Delegat Stanowy Andrzej Anasiak.

Zostały wręczone również Nagrody Stanowe za najlepsze dzieła wykonane w minionym roku w obszarze działań na rzecz: Kościoła, Rodziny, Młodzieży, Społeczności Lokalnej, Rady i Kultury Życia. Wybrana została także Rodzina Roku.

W Konwencji uczestniczyli Delegaci z 76 Rad Lokalnych, kapelani, małżonki delegatów, przedstawiciele Rady Najwyższej ze Stanów Zjednoczonych, przedstawiciele Rycerzy Kolumba z Ukrainy i Litwy. Obecny był Korpus Honorowy Rycerzy Stopnia Patriotycznego.

Obrady poprzedziła Msza św. w archikatedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi, pod przewodnictwem ks. abpa Marka Jędraszewskiego - metropolity łódzkiego z udziałem ks. bpa Henryka Tomasika z Radomia. Ksiądz Arcybiskup kierując słowo do Rycerzy Kolumba zwrócił uwagę min. na zagrożenia jakie dotykają współczesną rodzinę oraz rolę Rycerzy Kolumba w budowaniu obrazu rodziny we współczesnym świecie, opartego na Ewangelii. W sobotni poranek tuż przed sesją poranną bp Marek Marczak - sufragan łódzki odprawił Mszę św. a homilię wygłosił bp Jan Piotrowski z Kielc.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją świeckich katolików, liczącą ponad 1,8 mln mężczyzn, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale także m.in. w Kanadzie, na Filipinach i w wielu krajach Ameryki Łacińskiej. Od kilku lat są obecni również w Polsce. W ubiegłym roku na cele charytatywne organizacja ofiarowała ponad 170 mln dolarów i 70 mln godzin pracy społecznej.

W Polsce jest ponad 3,8 tys. Rycerzy Kolumba skupionych w 76 lokalnych radach. Ta katolicka organizacja zrzesza mężczyzn, którzy pracą i modlitwą włączają się w działalność Kościoła na szczeblu parafii.