Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Kielich z Opactwa odnaleziony

wtorek, 09 czerwca 2015 15:13 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
XVII-wieczny kielich, skradziony 21 lat temu z kościoła Wniebowzięcia NMP z Opactwa - Sieciechowa w diecezji radomskiej, wrócił do Polski.
Ks. Edward Poniewierski, kanclerz radomskieu kurii poinformował, że kielich został skradziony w 1994 r. - Łupem złodziei padły wówczas puszka na komunikanty i dwa kielichy. Oba były wpisane do rejestru zabytków i - jak udało się ustalić - figurowały w inwentarzach od XVII wieku - powiedział ks. Poniewierski.

Z kolei proboszcz parafii ks. Henryk Kowalczyk dodaje, że jeden z kielichów, opatrzony herbem Jana Andrzeja Próchnickiego, policja odzyskała w 2005 r. W tym samym roku Zamek Królewski na Wawelu pozyskał go w depozyt. - Czynimy starania, by ten drugi kielich wrócił do naszego kościoła - powiedział ks. Kowalczyk.

Przypomnijmy, że 28 stycznia 2015 r. na licytacji w domu aukcyjnym Doyle w Nowym Jorku miały być wystawione dwa kielichy, według opisu pochodzące z dawnego opactwa benedyktynów w Sieciechowie. O planowanej sprzedaży obywatelka USA zawiadomiła Zamek Królewski na Wawelu, który przekazał tę informację Narodowemu Instytutowi Muzealnictwa i Ochrony Zbiorówi. Po sprawdzeniu w Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem stwierdzono, że jeden z kielichów figuruje jako poszukiwany. Pochodzenia drugiego nie udało się ustalić.Dzięki ścisłej współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Komendy Głównej Policji z FBI oraz proboszczem i kurią diecezji radomskiej obiekty zostały zatrzymane na aukcji. Po negocjacjach zidentyfikowany kielich 17 maja br. powrócił do Polski.

Kielich z Sieciechowa to kolejny obiekt odzyskany dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z FBI. W efekcie zaangażowania amerykańskich śledczych, w kwietniu 2014 r. do Muzeum Polskiego w Rapperswilu powróciły zaginione obrazy Hanny "Kali" Weynerowskiej. W sierpniu 2013 r. do zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku ponownie trafiła czapka więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie (obozu na Majdanku). W 2012 r. udało się natomiast odzyskać skradzioną z kościoła w Sadłowie, niezwykle cenną XVII-wieczną monstrancję retabulową.

MKiDN prowadzi jedyną ogólnopolską bazę danych strat wojennych - www.dzielautracone.gov.pl, która obejmuje blisko 63 tys. pozycji. Poszukuje się m.in. prawie 7 tys. obrazów polskich twórców (w tym 47 obrazów Aleksandra Gierymskiego, 36 Jana Matejki, 59 Jacka Malczewskiego, 29 Stanisława Wyspiańskiego) oraz 7, 5 tys. dzieł malarstwa obcego (wśród nich pojawiają się nazwiska takie jak: Rubens, Rembrandt czy Durer), prawie 3,8 tys. rzeźb i ponad 20 tys. wyrobów rzemiosła artystycznego. Obecnie trwają starania o zwrot 58 obiektów.