Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Każdy z nas ma zadanie do wykonania

czwartek, 11 czerwca 2015 09:53 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
Biskup Henryk Tomasik powiedział, że każdy z nas jest powołany do tego, by być misjonarzem w naszych środowiskach a ks. Andrzej Cieszkowski z Namibii uważa, że trzeba stawiać także na misjonarzy świeckich. Z kolei ks. Maciej Będziński z Papieskiego Dzieła Rozkrzewienia Wiary mówi, że "tam gdzie jest Kościół, tam wierni czekają na misjonarzy". W piątek rozpocznie się IV Krajowy Kongres Misyjny Warszawie.

Biskup Henryk Tomasik, który na początku roku przebywał w kilku krajach misyjnych w Afryce powiedział, że rozpoczynający się jutro kongres ma przypomnieć ważny wymiar życia Kościoła. - Każdy z nas jest powołany do tego, by być misjonarzami w naszych środowiskach. Krańce ziemi są w naszych sercach, domach i miejscach pracy. Z sakramentu chrztu wynika przynależność do Kościoła, który ma także charakter misyjny, zaś w sakramencie bierzmowania zobowiązujemy się do bycia misjonarzami, by głosić Ewangelię tam, gdzie jej brakuje - powiedział biskup radomski, który był gościem Radia Plus Radom.

Biskup Tomasik dodał, że kongres misyjny ma przypomnieć też o pracy księży, sióstr zakonnych i osób świeckich, którzy poświęcają swoje życie, by głosić Ewangelię w krajach, w których nie znają Chrystusa, w krajach, gdzie brakuje misjonarzy. - Kongres ma na celu przypomnienie geograficznych obszarów, w których Kościół potrzebuje konkretnej pomocy duszpasterskiej. Zachęcam do uczestnictwa w tym wydarzeniu - powiedział bp Tomasik:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Ks. Andrzej Cieszkowski, który prowadzi misję w Andarze, w północnej części Namibii w Afryce mówi, że jednym z celów kongresu będzie ożywienie świadomości misyjnej i przebicie się do świadomości społecznej. - Trzeba wciąż wyjaśniać czym są misje, że największym problem dla każdego misjonarza jest poznawanie, rozumowanie miejscowej kultury, gdzie został posłany dany misjonarz - zauważył misjonarz diecezji radomskiej.

Ks. Cieszkowski jest zdania, że Kościół potrzebuje nowych misjonarzy, nie tylko księży, czy sióstr zakonnych, ale i świeckich. - W mojej misji pracuje dwoje świeckich i co ważne, ci ludzi sprawdzają się. Mają konkretne zawody, które są bardzo potrzebne na misjach. Oni też zostali powołani do głoszenia Ewangelii swoim życiem - powiedział ks. Cieszkowski:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Natomiast ks. Maciej Będziński, krajowy sekretarz Papieskiego Dzieła Rozkrzewienia Wiary mówi, że "tam gdzie jest Kościół, tam wierni czekają na misjonarzy". - Najważniejszy język jaki powinien znać każdy misjonarz to język miłości, czyli chęć dzielenia się swoim świadectwem życia. I po drugie, jesteśmy gośćmi w danych krajach. Dlatego z szacunkiem i godnością trzeba pracować w krajach misyjnych - powiedział ks. Będziński:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

V Krajowy Kongres Misyjny odbędzie się od 12 do 14 czerwca w Warszawie pod hasłem "Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału. Na program złożą się liczne wykłady, debaty i imprezy ukazujące pracę misjonarzy w dziesiątkach krajów świata, specyfikę kultur i zwyczajów oraz problematykę animacji misyjnej i inkulturacji. Poznamy też męczeńską kartę pracy misyjnej w dzisiejszym świecie. Organizatorem Kongresu są: Komisja KEP ds. Misji i Papieskie Dzieła Misyjne.