Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

Pielgrzymka radomska

Pielgrzymka w liczbach

środa, 30 lipca 2014 09:47 / Autor: Radosław Mizera
Pielgrzymka w liczbach
Radosław Mizera

Do odważnego wyznawania wiary i postępowania według zasad Ewangelii zachęca pątników biskup Henryk Tomasik. 6 sierpnia wyruszy 36. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Uczestnikom marszu będą towarzyszyć słowa: "Nie wstydzę się Ewangelii". Z szacunkowych danych wynika, że w sumie w 36. dotychczasowych pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę uczestniczyło ok. 380 tys. pielgrzymów.

- Bardzo ważne jest, by każdy chrześcijan uświadomił swój związek z Chrystusem i potrzebę wyznawania wiary w każdej sytuacji. Niech wiara kształtuje życie rodzinne i społeczne. Będziemy się również modlić w intencji najbliższego Światowego Dnia Młodzieży - powiedział biskup Henryk Tomasik.

Biskup radomski zwrócił uwagę, że pielgrzymka to rekolekcje w drodze, a nie marsz, czy rajd turystyczny. Mówi, że jest ona czasem modlitwy, jak również wspólnego podejmowania trudu. - Czasem słabną siły w czasie pielgrzymki, ale potrzebne jest takie umartwienie, które kształtuje naszą wolę - powiedział biskup.

Biskupowi Tomasikowi towarzyszą miłe wspomnienia z siedleckiej pielgrzymki na Jasną Górę. - Pamiętam szczególnie jedno wydarzenie. Z pola wracał człowiek, jechał rowerem, zatrzymał się, zdjął czapkę i uklęknął. Ten człowiek dostrzegł sacrum w grupie ludzie, którzy szli na Jasną Górę. Dlatego życzę, by nasi pielgrzymi tak piękne wyznawali wiarę, by innych zachęcali do modlitwy i uwielbienia Boga - podkreślił biskup Henryk Tomasik.

W 2013 roku do duchowej stolicy Polski udało się dokładnie 7 tys. 133 osób. Dla porówniania w roku 2012 było ich 7499. Z danych statystycznych wynika, że co siódmy ksiądz uczestniczy w pielgrzymce na Jasną Górę. A więc na jednego księdza przypada ok. 70 osób. W 2013 roku było ich 112, a w 2012 - 113. Każdego roku w pielgrzymce idzie ok. 60 alumnów z seminarium duchownego. Liczba braci zakonnych i sióstr wynosi średnio 20 osób. Służby medyczne to: ok. 20 lekarzy i ponad 100 pielęgniarek i ratowników medycznych.

Piesza pielgrzymka diecezji radomskiej składa się z pięciu kolumn, dwóch z Radomia i po jednej ze Skarżyska-Kamiennej, Opoczna i Starachowice. W sumie 46 grup. Pątnicy mają do pokonania ponad 200 kilometrów. Każdego dnia pokonują średnio 27 kilometrów. Najdłuższy odcinek wypada szóstego dnia marszu. Trasa z Oleszna do Radoszyc wynosi 31 kilometrów.

Początki ruchu pątniczego związanego z ziemią radomską sięgają czasów średniowiecza. W latach 1396-1642 z Radomia przyszły na Jasną Górę dwie pielgrzymki. Następne ożywienie pieszymi pielgrzymkami odnotowano w latach 1865-1914. W tym czasie z terenu Guberni Radomskiej przed oblicze Matki Bożej Częstochowskiej przybyło 340 tys. osób. Po II Wojnie Światowej ruch pielgrzymkowy znacznie osłabł. W roku 1962 roku do Częstochowy z Radomia wyruszyło zaledwie 14 osób. W latach 70. ubiegłego wieku historia radomskiej pielgrzymki tworzyła się u boku Pielgrzymki Warszawskiej. W tym czasie powstał również pierwszy śpiewnik pielgrzymkowy.
Bardzo ważnym momentem dla przyszłości pielgrzymki było przybycie do Radomia jezuity, ks. Józefa Rębelskiego, który przy kościele św. Trójcy utworzył centrum pielgrzymkowe. W 1974 roku ks. Rębelski wyszedł na trasę pielgrzymki ubrany w sutannę, co wówczas było aktem dużej odwagi, tym bardziej, że władze komunistyczne nie wyraziły zgody na wyjście pielgrzymki. Ciekawostką było pojawienie się ręcznej tuby – pierwszej w historii radomskiej pielgrzymki.
Szczególny był rok 1976. W czerwcu w Radomiu doszło do robotniczego protestu brutalnie stłumionego przez komunistyczne władze. Wyjście 360 pielgrzymów do Częstochowy było aktem odwagi, ale ku zdumieniu wszystkich nie odnotowano żadnych represji ze strony milicji. Pielgrzymi po raz pierwszy śpiewali podczas przemarszu pieśń pt. „Czy wy wiecie, że jesteśmy świątynią?” zmieniając słowa na: „Czy wy wiecie, że jesteśmy z Radomia?”.
Rozkwit ruchu pątniczego nastąpił za sprawą dwóch księży: ks. Zdzisława Domagały (zm. 2003) i ks. Lecha Gralaka. W drugiej połowie 1978 roku zapadły kluczowe decyzje, które zaowocowały tym, że następnego roku do Częstochowy wyruszyła w liczbie ponad 2 tys. osób I Piesza Pielgrzymka Radomska na Jasną Górę, ale jeszcze w ramach 268. Pielgrzymki Warszawskiej.
Rozkwit ruchu pątniczego nastąpił w latach 80. ubiegłego wieku. W latach 1983-92 do Częstochowy pielgrzymowało każdego roku po kilkanaście tysięcy pątników. Najliczniejsza odbyła się w 1986 r., kiedy to do duchowej stolicy Polski pielgrzymowało aż 16 281 osób.
W następnych latach 90. liczba pielgrzymów wynosiła ok. 10 tysięcy, a w jubileuszowym roku 2000 w pielgrzymce wędrowało 11 534 pątników. Warto odnotować, że wyjątkowy dla pielgrzymki radomskiej był rok 2002. Wtedy to XXIV Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej była najliczniejszą w Polsce. Do duchowej stolicy Polski dotarło 10 936 pątników.
Od roku 1997 zaczęły pojawiać się nowinki techniczne. Służby porządkowe zaczęły korzystać z CB-radia, zaczęła funkcjonować też Służba Ochrony Pielgrzymki. Ponadto pierwszy raz każdy z pątników został zaopatrzony nie tylko w znaczek, ale i dzienniczek pielgrzyma z planem trasy i programem każdego pielgrzymkowego dnia.
Z szacunkowych danych wynika, że w sumie w 36. dotychczasowych Pieszych Pielgrzymkach Diecezji Radomskiej na Jasną Górę uczestniczyło ok. 380 tys. pielgrzymów.

ZAPRASZAMY DO NAS