39. Piesza Pielgrzymka Radomska
I oby asfaltówki nie było...
Asfaltówka, pęcherze, otarcia, skręcenia stawów. To najczęstsze dolegliwości, z którymi zmagają się co roku piesi pielgrzymi.
Nieszczęsna asfaltówka objawia sie bladoczerwonymi plamami, coś na kształt poparzenia przez pokrzywę. Powodują ją opary rozgrzanego asfaltu. Warto z tego powodu szczególnie zadbać o higienę. Zalecane jest wypranie przezd wymarszem ubrań w delikatnym proszku. Wszystko musi być dokładnie wypłukane. Już na pielgrzymce należy zrezygnować z zapachowych żeli pod prysznic. A w apteczce warto mieć wapno.
- Zachęcam, żeby każdy pielgrzym miał ze sobą dwie opaski elastyczne, bo nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć tak wielu opasek. Trzeba pamiętać, żeby cały czas mieć na trasie wodę. Trzeba mieć oczywiście odpowiednie nakrycie głowy. Pamiętajmy o skarpetkach bawełnianych, wygodnych butach, rozchodzonych i sprawdzonych. Bardzo proszę też, żeby zabierać ze sobą leki, które na co dzień przyjmujemy, w szczególności przy chorobach przewlekłych - to rady Lucyny Wiśniewskiej, która po raz 23 wybiera się na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę, a od lat kieruje na niej służbami medycznymi.
Lucyna Wiśniewska zachęca też od udziału w pielgrzymce personel medyczny. - Najlepiej, żeby w każdej grupie były pielęgniarki, panie położne, tak samo ratownicy medyczni. Różnie jest z obsadą medyczną w poszczególnych grupach. Są grupy, gdzie dużo jest personelu medycznego, ale są też grupy, gdzie jest bardzo mało i wtedy my mamy więcej pracy jako sanitariat główny. Musimy wtedy zabezpieczać proste sprawy, typu bąble, otarcia, a niejednokrotnie możemy być potrzebni do jakichś pilniejszych spraw - mówi.