Audycje Radiowe
Pomoc społeczna w liczbach w gminie Gózd
Rodzi się więcej dzieci. Spada liczba bezrobotnych. Zmniejsza się też liczba wniosków o świadczenie Rodzina 500 plus i o dofinansowanie dożywiania dzieci. To bilans statystyk Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Goździe.
Przypomnijmy, że działania GOPS-u adresowane są m.in. do osób w trudnej sytuacji materialno-bytowej, rodzin, w których występuje przemoc i alkoholizm, bezrobotnych, niepełnosprawnych, przewlekle chorych, czy osób samotnie wychowujących dzieci.
Ośrodek realizuje też elementy polityki prorodzinnej państwa. W gminie wydawane są Karty Dużej Rodziny dla rodzin z co najmniej trojgiem dzieci. Do tej pory w gminie Gózd z takich kart korzysta 166 rodzin. GOPS wypłaca świadczenia wychowawcze Rodzina 500 plus. W gminie Gózd w drugim okresie rozliczeniowym spadła liczba składanych wniosków o to świadczenie. Na okres od 1 kwietnia 2016 roku do 30 września 2017 roku złożonych było 1 083 wnioski, ale na okres od 1 października 2017 r.do 30 września 2018 r. było to już 896 wniosków. W pierwszym okresie ze świadczenia skorzystało 964 rodziny, w tym 1 599 dzieci (ponad 12 mln 800 tys. zł), a obecnie korzysta 819 rodzin, w tym 1 386 dzieci. Średnio miesięcznie wydawanych jest ponad 100 decyzji. - Wszystkie wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, które zostały złożone od 1 sierpnia do 31 października 2017 r. zostały rozpatrzone, a świadczenia wypłacone do końca października 2017 r. - podkreśla kierownik GOPS-u Elżbieta Krawczyk. Jeśli chodzi o świadczenia rodzinne, w 2016 roku opiewały one na niemal 3 mln 831 tys. zł i dotyczyły ok. 1130 dzieci miesięcznie. Do 23 listopada tego roku wypłaconych zostało ponad 3 mln 824 tys. zł na ok. 1198 dzieci. Na podstawie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka można zaobserwować wzrost urodzeń w gminie. W ubiegłym roku było to 101 zapomóg, a w tym roku - 113. - Na nowy okres zasiłkowy 2017/2018 zostało przyjętych 681 wniosków od 1 sierpnia do 23 listopada bieżącego roku. Na zasiłek rodzinny zostało przyjętych 612 wniosków, na fundusz alimentacyjny 43 wnioski, na specjalny zasiłek opiekuńczy 21 wniosków i 5 wniosków na świadczenia rodzicielskie. Wszystkie wnioski zostały rozpatrzone, wydane decyzje i wypłacone - podsumowuje Elżbieta Krawczyk.
GOPS świadczy również pomoc żywnościową. Placówka wydaje skierowania w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. W tym roku to 118 skierowań do 7 organizacji partnerskich. Gmina Gózd realizuje także program "Pomoc państwa w zakresie dożywiania". Pomoc w formie posiłku otrzymało w tym roku 166 dzieci. Z kolei 91 rodzin otrzymało zasiłek celowy na zakup posiłku lub żywności. Co ważne, spada liczba dzieci dożywianych w ramach programu. Nie zmniejsza się jednak liczba dzieci dożywianych w szkołach. Rodzice po prostu finansują dzieciom posiłki z własnych pieniędzy.
GOPS jest elementem gminnego systemu przeciwdziałania przemocy. Działa zespół interdyscyplinarny i grupy robocze. Trzeba zaznaczyć, że w tym roku wzrosła liczba założonych Niebieskich Kart. Policja po interwencjach domowych założyła 20 takich kart. Nie oznacza to wzrostu przemocy. Może to być wskaźnik wzrostu świadomości ofiar przemocy w rodzinie.
Częstokroć przemoc związana jest z nadużywaniem alkoholu. W gminie Gózd realizowany jest Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Program ten zakłada pomoc osobom uzależnionych i współuzależnionym, motywowanie do podjęcia leczenia, wszelakie działania profilaktyczne w zakresie uzależnień. Przykładem jest choćby konkurs profilaktyczny, współorganizowany przez gminę Gózd i powiat radomski. Odbył się on w maju w Zespole Szkół w Goździe. W ramach tego samego programu wójt Paweł Dziewit pokrył koszty transportu dzieci przebywających na letnim wypoczynku z elementami profilaktyki w Kątach Rybackich. Wójt sfinansuje także zakwaterowanie i wyżywienie 40 uczestników trzydniowych warsztatów profilaktyki i przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z nadużywania alkoholu i innych środków odurzających. Bardzo ważny wymiar profilaktyczny ma też działalność 11 świetlic środowiskowych w gminie. Organizatorzy zapewniają czas wolny dzieciom, młodzieży, dorosłym.
W przyszłym roku Elżbieta Krawczyk będzie świętować 20 lat szefowania Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społeczne w Goździe. - W GOPS-ie w Goździe pracują osoby zdyscyplinowane, odpowiedzialne, chętne do niesienia pomocy potrzebującym oraz zaangażowane w załatwianie spraw związanych z przyznawaniem świadczeń i dzięki nim możliwa jest prawidłowa i terminowa realizacja zadań - ocenia pracę swoich współpracowników. Gratulujemy wieloletniej pracy na rzecz gminy!