Bilans Dnia
Czas na Wstępy w Skaryszewie! Zaprasza burmistrz Dariusz Piątek
2-3 marca odbędą się Skaryszewskie Wstępy 2020. To niemalże 400 lat tradycji, tysiące zwiedzających, dziesiątki kramów i straganów, a przede wszystkim konie.
Prawie 400 lat tradycji, tysiące zwiedzających, dziesiątki kramów i straganów, a przede wszystkim konie. Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kulturalno-handlowych w Polsce i Europie, łączących tradycję dawnych spotkań kupieckich z folklorem i sztuką ludową.
Położenie Skaryszewa na starym szlaku handlowym sprawiło, że skaryszewskie WSTĘPY zyskiwały na znaczeniu. „Jarmark koński w Skaryszewie upodobali sobie nie tylko okoliczni kupcy, ale i krajowi, ba - z czasem coraz częściej zaglądać zaczęli i zagraniczni. Konie też z różnych stron świata tu sprowadzano.” Natomiast Ks. Jacek Gacki w 1853r. pisał tak: "Od dawna żaden jarmark nie odprawuje się tu dłużej jak jeden dzień, wyjąwszy na WSTĘPY, który odbywa się przez poniedziałek, wtorek i środę [...] koni zwykle około 1500 sztuk. W poniedziałek prócz tego w wielkiej obfitości wszystko, co każdy rolnik potrzebuje". WSTĘPY odbywają się nieprzerwanie od niemalże 400 lat, handel końmi nie zanikał nawet w okresie wojen.
NOWY ROZDZIAŁ WIELOWIEKOWEJ TRADYCJI
To historyczne wydarzenie zmienia się tak, jak zmienia się rola konia na przestrzeni wieków. Dziś, w dużej mierze konie wykorzystywane są w celach rekreacyjnych i sportowych. Stają się również lekarzami, pomagając chorym.- „Po raz kolejny stajemy przed wyzwaniem by sprostać historii i zorganizować imprezę, która przemienia się w Święto Konia. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby skaryszewska tradycja końskiego jarmarku wciąż przyciągała miłośników tych zwierząt oraz turystów” – mówi Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa.
O tym jak będzie wyglądała tegoroczna edycja Skaryszewskiego Jarmarku Końskiego WSTĘPY 2020, na specjalnie przygotowanej konferencji prasowej, opowiedzieli organizatorzy oraz zaproszenie goście, 7 lutego w siedzibie skaryszewskiego urzędu.
WERNISAŻ WYSTAWY „SZTUKA – WYDZIAŁU SZTUKI”
W tym roku, skaryszewskie WSTĘPY potrwają aż 5 dni, a rozpoczną się już w piątek, 28 lutego, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Skaryszewie, wernisażem wystawy prac studentów z radomskiego Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego, pt.: „Sztuka – Wydziału Sztuki”.
SKARYSZEWSKA LEKCJA HISTORII
Jak to drzewiej na WSTĘPACH bywało? Tego dowiemy się podczas Skaryszewskiej lekcji historii w niedzielę, 1 marca od godz. 15.30. W czasy minione przeniesiemy się dzięki grupie rekonstrukcyjnej Pospolite Ruszenie Królestwa Polskiego. Przy MGOK-u powstanie prawdziwie historyczne miasteczko, gdzie poznamy dawne stroje i broń szlachecką, prezentowane będą scenki rodzajowe, spróbujemy także historycznego jadła - Jak przez magiczne lustro przejdziemy do czasów minionych i gwarantuję państwu, że państwo tego nie zapomną - zachęca do udziału Przemysław Zambrzycki z "Pospolitego Ruszenia. Pokaz będzie można zobaczyć również w poniedziałek, 2 marca, od godz. 11.00.
WSTĘPY - POKAZY I WYSTAWY
Od siedmiu lat, Skaryszewskiemu Jarmarkowi Końskiemu WSTĘPY towarzyszy Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. Licznie zgromadzona publiczność będzie podziwiać krajowy dorobek hodowlany z najwyższej półki. Będą to klacze i ogiery rasy wielkopolskiej, śląskiej, szlacheckiej i zimnokrwistej. Wystawa organizowana jest wspólnie z radomskim oddziałem Polskiego Związku Hodowców Koni.Dodatkowym elementem wystawy będzie zyskująca coraz większą popularność rehabilitacja osób niepełnosprawnych z wykorzystaniem koni, czyli pokaz hipoterapii. We współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie oraz Stajnią Krzewień z Radomia zostaną zaprezentowane metody leczenia ciała i ducha przy pomocy konia i jazdy konnej. Początek wystawy o godz. 9.00 - parking przy cmentarzu.
WSTĘPY – JARMARK SZTUKI LUDOWEJ
Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY od wieków odbywał się w normalnie funkcjonującej przestrzeni miejskiej. Dziś, gdy handel końmi odbywa się na targowisku, centrum Skaryszewa staje się miejscem starannie wyselekcjonowanej ALEI TWÓRCÓW LUDOWYCH, gdzie czeka bogata oferta rękodzielników, twórców i rzemieślników z całej Polski. To wspaniała okazja, aby przyjrzeć się regionalnym wyrobom, spróbować lokalnych przysmaków, zobaczyć sztukę ludową i tradycyjne rzemiosło wiejskie z Polski, ale także przypomnieć sobie lub poznać rodzime tradycje. Na jarmarku mamy okazję nabyć to czego nie można kupić w galerii handlowej, zobaczyć, jak powstają przedmioty, nawiązać bezpośredni kontakt z twórcami, a nawet potargować się. To jest właśnie magia jarmarku.
WSTĘPY- ESTRADA FOLKLORU
Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY to wielkie święto kultury ludowej. Estrada Folkloru to scena dla zespołów ludowych i śpiewaczych, gawędziarzy, zespołów tanecznych, śpiewaków i muzykantów. Jak co roku, swój kunszt śpiewaczy, taneczny, muzyczny zaprezentują wykonawcy z różnych zakątków naszego kraju. Łączymy wielosetletnią tradycję z nowoczesnością. - „Jarmark jest imprezą z wydarzeniami o wysokim poziomie artystycznym – staramy się oferować odbiorcom jarmarku bogaty, a zarazem zróżnicowany program artystyczny”- opowiada Daniel Rogala, dyrektor MGOK w Skaryszewie.
WSTĘPY - DZIŚ
Dziś, Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu radomskiego – jedną z najstarszych i największych plenerowych imprez handlowo-kulturalnych w Polsce i jedna z największych w Europie. Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat kultury ludowej i osobliwa atmosfera. Jarmark to tysiąc stoisk rzemieślniczych, artystycznych, wielobranżowych i gastronomicznych, ale też mnóstwo wydarzeń towarzyszących: koncertów, wystaw i pokazów. A do tego na Jarmarku jest pysznie! Co krok trafiamy na lokalne i ponadregionalne smakołyki: wypieki, sery, wędliny, przyprawy, kawy, herbaty, przetwory, nalewki.
Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa, był gościem 'Bilansu Dnia' w piątek, 28 lutego.