Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

Audycje Radiowe

Jeżyk Igiełka pomoże dzieciom pokonać traumę wojny

czwartek, 26 maj 2022 10:58 / Autor: Kamil Zapora
Jeżyk Igiełka pomoże dzieciom pokonać traumę wojny
J. Tkaczyk-Kurek i B. Smykiewicz-Różycka
Kamil Zapora

Enea Wytwarzanie razem z Fundacją Energia Działanie wydała dwujęzyczną książeczkę terapeutyczną dla dzieci dotkniętych tragedią wojny w Ukrainie. Jej bohaterem jest Jeżyk Igiełka

Enea Wytwarzanie od samego początku wojny w Ukrainie zaangażowana jest w pomoc uchodźcom, którzy schronienie znaleźli m.in. w Kozienicach. Wśród ofiar zbrojnej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę jest dużo dzieci. To właśnie do nich skierowana jest najnowsza inicjatywa Enei Wytwarzanie, której podjęła się razem z Fundacją Energia-Działanie. Wkrótce do najmłodszych trafi darmowa bajka o Jeżyku Igiełce w formie papierowej, elektronicznej, ale też jako animacja. - Po zabezpieczeniu najpilniejszych potrzeb uchodźców związanych ze schronieniem, wyżywieniem i opieką medyczną, pojawił się inny wymiar ich tragedii, wymiar psychologiczny - zauważa Justyna Tkaczyk-Kurek z Enei Wytwarzanie.

Autorką bajki jest prezes Fundacji Energia-Działanie Beata Smykiewicz-Różycka, która sama pod swój dach przyjęła pięcioosobową rodzinę z uchodźców. - Pierwszy raz w życiu widziałam małe dzieci, które się nie bawią. To doświadczenie pozostanie ze mną na zawsze - słyszymy od Beaty Smykiewicz-Różyckiej. 

Bajka ma charakter terapeutyczny i w zamyśle przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5-11 lat, a bohaterem książki i jednocześnie terapeutą jest Jeżyk Igiełka. Bajka otrzymała pozytywną opinię psychologów. Warto wspomnieć, że do współpracy udało się zaangażować znanego polskiego ilustratora Marcina Skoczka. 

Więcej o książeczce, której promocja zaczęła się od anteny Radia Plus Radom usłyszycie w naszej rozmowie z Justyną Tkaczyk-Kurek i Beatą Smykiewicz-Różycką: