Audycje Radiowe
Nietoperze dobrze czują się w Puszczy Kozienickiej
Do tej pory odkryto 27 gatunków nietoperzy żyjących w Polsce. Na terenie kraju nie ma miejsc gdzie możemy spotkać je wszystkie na raz, choć są pewne obszary zamieszkane przez większość z nich. Jednym z nich jest Puszcza Kozienicka gdzie występuje 19 z 27 polskich gatunków nietoperzy. Ich badaniem zajmują się chiropterolodzy tacy jak Błażej Wojtowicz, który był gościem Radia Plus Radom.
Nietoperze to niezwykłe stworzenia - jedyne ssaki, które potrafią latać, w dodatku w całkowitej ciemności. Sprzyjają człowiekowi zjadając uciążliwe owady, a ludzie im się odwdzięczają chroniąc je i pomagając.
W Puszczy Kozienickiej występuje 19 z 27 polskich gatunków nietoperzy. To dobry wynik plasujący ten obszar w krajowej czołówce. Jak wyjaśnia chiropterolog Błażej Wojtowicz, wynika to m.in. z dużej dostępności pożywienia, licznych rezerwatów przyrody i występowania starych drzewostanów gdzie łatwo o kryjówkę. Niestety w pewnym momencie stare drzewa muszą ustąpić miejsca nowym co często wiąże się z pozbawieniem nietoperzy schronienia. Z tego powodu na terenie Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej prowadzona jest czynna ochrona nietoperzy. W tym celu w lesie rozwiesza się specjalistyczne skrzynki, w których latające ssaki mogą się schronić.
Zadań tych wspólnie podejmują się: Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy, Lasy Państwowe i Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych. Działania prowadzone od maja zeszłego roku zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Przy okazji realizacji projektu prowadzono monitoring nietoperzy na terenie czterech nadleśnictw: Dobieszyn, Kozienice, Radom i Zwoleń.
Nietoperze to zwierzęta niezwykle skryte dlatego ich badanie nie należy do najłatwiejszych. Między innymi o tym jakimi metodami posługują się naukowcy opowiada chiropterolog Błażej Wojtowicz. Zachęcamy do wysłuchania: