Audycje Radiowe
Piórem i Pazurem, czyli o ładnym pisaniu
W dobie wszechobecnych komputerów i smartfonów, e-maili i smsów, ludzie, zwłaszcza ci, których praca nie wymaga odręcznego pisania, rezygnują z długopisów i piór. Do lamusa odchodzą też papierowe notesy i pamiętniki. Ale w szkole na szczęście nadal jest nauka pisania, i nawet organizowane są konkursy z tym związane, jak "Piórem i Pazurem" w PSP nr 34.
Dziś odpisywanie na wiadomości zajmuje nam sekundy, a szybkie i bezbłędne pisanie na klawiaturze to umiejętność, którą stawia się dziś wyżej ze względu na przydatność niż ładne pisanie. A 23 stycznia obchodzony jest Dzień Pisma Ręcznego i może warto przypomieć sobie, czego uczono nas w podstawówce, gdy robiliśmy to piórem i atramentem
Na szczęście jest jeszcze grupa osób, która nie rezygnuje z odręcznego pisma, i chce dowiedzieć się, jak ładnie pisać. i tu z pomocą przychodzi kaligrafia. Sam termin pochodzi z języka greckiego i oznacza tyle, co „piękne pisanie”. Czyli jest to sztuka pięknego, estetycznego i starannego pisma.
I ten temat pojawił się również w naszym programie #PopoludniePlus, gdzie gościem Magdy Gliszczyńskiej i Wojtka Sałka była pani Małgorzata Morgaś, polonistka z PSP nr 34 w Radomiu: