Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

Historia

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych"

środa, 01 marca 2023 12:41 / Autor: Wojciech Sałek
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych"
foto: IPN
Wojciech Sałek

Od 12 lat co roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", który upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce. Jest to rocznica zamordowania przez komunistów w 1951 roku członków ostatniej, IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, powojennego głównego spadkobiercy Armii Krajowej w walce o niepodległość.

Prezydent Lech Kaczyński, napisał: "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny".
To z jego inicjatywy Sejm RP ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który od 12 lat obchodzony jest 1 marca. O wprowadzenie tego święta zabiegał również prezes IPN Janusz Kurtyka.

Jaka jest historia tego święta, dlaczego tak długo zwlekano z ustanowieniem takiego dnia a także o bardzo ciekawej publikacji dotyczącej walki żołnierzy antykomunistycznego podziemia na terenie ziemi radomskiej - o tym dr Krzysztof Busse z IPN opowiedział Wojtkowi Sałkowi.

Audycje powstają we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu.