Audycje Radiowe
Araby z Michałowa
Stadnina koni arabskich czystej krwi w Michałowie została założona w 1953 roku, bazując na koniach i tradycji zlikwidowanej w tym samym czasie stadniny w Michalowie k. Klemensowa, w powiecie zamojskim. Michałowskie araby od początku reprezentowały przeważnie typ saklawi – były nieco wyższe niż araby w innych stadninach, urodziwe oraz najczęściej siwe. W tym roku stadnina świętuje 70-lecie istnienia.
Od początku istnienia Stadniny Koni Michałów, nieprzerwanie przez 44 lata, zarządzał nią Ignacy Jaworowski. Wyhodowany przez niego typ „michałowskiego araba” znalazł wielkie uznanie na całym świecie. W 1991 r. Amerykanie przyznali mu szczególne wyróżnienie, „hodowlanego Oskara” dla najlepszego zagranicznego hodowcy koni czystej krwi arabskiej. Obecnie konie michałowskie są urodziwe i dzielne wyścigowo, z bardzo dobrymi predyspozycjami do sportowych rajdów konnych i zawodów w innych konkurencjach, dedykowanych koniom czystej krwi arabskiej.
W prowadzonej księdze ewidencyjnej koni zarodowych, Stadniny Koni Michałów, od początku istnienia, zapisywane są wszystkie, kolejno urodzone źrebięta. Pierwszym wpisanym do księgi pod numerem 1 była urodzona 1 stycznia 1954 roku gniada klacz Dakota (Como – Damba / Oboźny). W obecnym, jubileuszowym 70. roku istnienia Stadniny Koni Michałów na świat przyszło 4.000. źrebię – siwa klaczka Kalabria (AJ Azzam – Kaldera / Ekstern).
Od 1960 roku, kiedy zapoczątkowano eksport michałowskich koni czystej krwi arabskiej do Stanów Zjednoczonych Ameryki, Stadnina Koni Michałów zaczęła święcić wielkie triumfy, głównie za sprawą sprzedanych tam koni – Faraon, Gwiazdor i Muzułmanin, które odnosiły pierwsze zwycięstwa na organizowanych wystawach.
Pierwszy europejski pokaz zagraniczny, na który przyjechały konie ze Stadniny Koni Michałów – w Verden, w Republice Federalnej Niemiec, w 1973 roku – wygrała klacz Estebna, została ona wybrana Czempionką Europy. Był to przełomowy moment w historii Stadniny Koni Michałów, od którego zaczęło się niezliczone pasmo zwycięstw michałowskich koni na ringach w Polsce, w Europie i na całym świecie. Więcej o stadninie Radosław Mizera i jego goście: