Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Piotr Kanizjusz, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Sobota, 21 grudnia 2024

Bilans Dnia

Jest społeczne przyzwolenie na spożywanie alkoholu w dużych ilościach

wtorek, 05 listopada 2024 17:49 / Autor: Radosław Mizera
Jest społeczne przyzwolenie na spożywanie alkoholu w dużych ilościach
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Trzeba mówić o dramacie osób dotkniętych problemem alkoholowym - powiedział ks. Jarosław Błażejak, krajowy moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, który był gościem Radia Plus Radom. KWC jest programem krzewienia abstynencji zainicjowanym przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Ks. Jarosław Błażejak zauważył, że problem alkoholowy od dłuższego czasu jest powszechny w Polsce. Dodał, że już ks. Blachnicki mówił o pladze, wręcz kataklizmie alkoholizmu w naszym kraju. - Takich dosyć mocnych słów używał, szukając różnych sposobów, aby odwrócić niekorzystne zjawisko. Chciał pomóc, dlatego powołał dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - powiedział ks. Błażejak przypominając, że idea KWC jest odpowiedzią na słowa św. Jana Pawła II z 1978 roku, który prosił, abyśmy "przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła".

Gość diecezjalnej stacji dodał, że alkohol jest zagrożeniem, który wpływa na życie rodzinne i społeczne. Z niepokojem zauważył również na społeczne przyzwolenie na jego spożywanie. - W takich żyjemy czasach. Alkohol na przykład w przestrzeni medialnej kojarzymy z opowiadaniem żartów, tematyka ta jest również obecna w popularnych występach kabaretowych. To jest właśnie dramat, bo my, mówiąc o ludziach dotkniętych problemem alkoholowym, tak naprawdę mamy na myśli osoby, które są bardzo chore. Jeśli będziemy to bagatelizować jak do tej pory, to problem będzie tylko narastał – przekonuje krajowy moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Zauważył, że w krucjacie jest wiele osób, które nie są związane z Ruchem Światło-Życie. - Rzeczywiście, dzieło to jest znane m.in. w środowiskach anonimowych alkoholików. Czasem bywa, że przypadkowe osoby chcą włączyć w taką ofiarę swojego życia na rzecz walki z plagą alkoholizmu – podkreślił duszpasterz.

Nie ukrywa, że abstynencja nie jest dzisiaj w modzie. - Przykre, ale nie ma tolerancji dla abstynencji w Polsce. Z drugiej strony staramy się zachęcać ludzi do podjęcia tego kroku w ramach różnych działań ewangelizacyjnych czy rekolekcji – poinformował kapłan.

Krucjata Wyzwolenia Człowieka, zwana w skrócie KWC, jest to program krzewienia abstynencji zainicjowany przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz Ruch Światło-Życie, który został ogłoszony 8 czerwca 1979 roku w Nowym Targu w obecności Jana Pawła II. Abstynencja od alkoholu w Krucjacie to osobisty dar, podjęty dobrowolnie z pobudek miłości i odpowiedzialności za dobro drugiego człowieka.