Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

Historia

Przywrócić im pamięć

środa, 06 listopada 2024 22:57 / Autor: Wojciech Sałek
Przywrócić im pamięć
foto:Wojtek Sałek/Radio Plus Radom
Wojciech Sałek

Okazuje się, że jeszcze wiele ofiar niemieckich represji z czasu II wojny światowej pozostaje bezimienna. Nie doczekały się upamiętnienia, a ich historie mogłyby pozostać zapomniane, gdyby nie program straty.pl. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej chcą przywrócić im pamięć, aby przyszłe pokolenia Polaków pamiętały, jak wielu zwykłych obywateli było poddawanych represjom, a tysiące z nich zapłaciło za wolność najwyższą cenę. Poszukiwani są wolontariusze, którzy zwrócą się do rodzin, instytucji i świadków historii o pomoc w uzupełnianiu danych o ofiarach, których losy nie zostały dotąd udokumentowane.

Prof. Sebastian Piątkowski z radomskiego Oddziału IPN powiedział, że Instytut szuka informacji nie tylko o ofiarach śmiertelnych, ale także o ofiarach wszelkich innych represji, aresztowanych, więzionych w obozach pracy, obozach koncentracyjnych, deportowanych, przesiedlonych, wywożonych na roboty przymusowe. Zbierane są informacje o żołnierzach przymusowo wcielonych do okupacyjnej armii.
Prof. Sebastian Piątkowski był gościem audycji "Historia, jakiej nie znacie" a rozmawiał z nim Wojtek Sałek:

Michał Adamczyk, Asystent prasowy Delegatura IPN w Radomiu przypomniał, że 31 października 2024 r. rozpoczęła się ogólnopolska kampania informacyjna mająca na celu rozpowszechnianie wiedzy o programie „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945” i bazie straty.pl i dlatego też poszukiwani są wolontariusze, którzy pomogą Instytutowi wzbieraniu materiałów:

Audycje powstają we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej - Delegatura w Radomiu.