Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Św. Jan Apostoł
Dziś jest: Piątek, 27 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Relacja z pielgrzymki sióstr zakonnych do Rzymu

piątek, 10 lipca 2015 12:47 / Autor: Jacek Wieczorek
Relacja z pielgrzymki sióstr zakonnych do Rzymu
Jacek Wieczorek

W ramach obchodów Roku życia Konsekrowanego grupa sióstr zakonnych z diecezji radomskiej udała się na pielgrzymkę do Rzymu oraz do grobów świętych zakonników i twórców życia zakonnego.

Pielgrzymka, której przewodniczyli biskup Piotr Turzyński i siostra referentka do spraw zakonnych, Teresa Romańska, a w kilku dniach uczestniczył także biskup Henryk Tomasik, rozpoczęła się 27 czerwca br., a zakończyła 5 lipca. Wzięło w niej udział także dwóch kapłanów z diecezji łomżyńskiej oraz kilka osób świeckich w tym trzy małżeństwa, wśród których także małżonkowie świętujący swoją 15 rocznicę ślubu.

Pierwszym miejscem modlitwy było włoskie Loreto z domkiem Najświętszej Maryi Panny oraz sanktuarium cudu eucharystycznego w Lanciano. W trzecim dniu pielgrzymi dotarli do grobu św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo. Doświadczenie prostego i niezwykłego życia mnicha z Pietralciny oraz dzieła, które po sobie zostawił zapisało się głęboko w pamięci i sercu pielgrzymów. Wszyscy byli także pod wrażeniem pięknych mozaik ojca Marka Rupnika wypełniających kryptę z ciałem świętego Ojca Pio. Tego dnia dopełnieniem religijnych przeżyć była modlitwa w sanktuarium św. Michała Archanioła w Monte Sant’Angelo na Gargano.

W środę 1 czerwca pielgrzymi rozpoczęli dzień Eucharystią przy grobie św. Jana Pawła II, który bardzo cenił sobie życie konsekrowane i w 1996 roku poświęcił temu zagadnieniu adhortację „Vita consacrata”. Eucharystii przewodniczył Radomski Pasterz Biskup Henryk Tomasik. Po Eucharystii ks. prałat Albert Warso oprowadził pielgrzymów po Bazylice św. Piotra oraz zorganizował spotkanie z kardynałem Gerhardem Müllerem prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Ksiądz Kardynał w czasie spotkania mówił między innymi: „Kościół Radomski jest mi znany. Z wdzięcznością wspominam moje wizyty w Radomiu i w Skarżysku-Kamiennej. W czasie różnych spotkań mogłem doświadczyć żywotności tego Kościoła. Jest ona owocem również modlitwy i posługi tak wielu Osób Konsekrowanych. (…)Oddanie swego życia Bogu na zawsze owocuje życiem Bożym Słowem w codzienności. Dowodem Jego wielkiej miłości jest Eucharystia. Codzienna Msza święta i adoracja niech będą dla Was uprzywilejowanymi chwilami spotkania z Panem. Gdy dziś tak wiele prądów dziejowych wstrząsa łodzią Kościoła, trwajcie przy Chrystusie!”.

Po południu pielgrzymi wędrowali pięknymi uliczkami Rzymu podziwiając Piazza Navona, bazylikę św. Augustyna z relikwiami św. Moniki, Caravaggia w kościele św. Ludwika, Panteon, fontannę di Trevi i schody hiszpańskie.

Kolejny rzymski dzień pielgrzymowania rozpoczął się Mszą świętą w katakumbach Kaliksta oraz zwiedzaniem podziemnych miejsce pochówku pierwszych chrześcijan i męczenników. Potem miejscem zatrzymania były kolejno bazyliki większe św. Pawła za murami i św. Jana na Lateranie, Koloseum oraz Plac Wenecki. Mocnym akcentem pokutnym była wędrówka na kolanach po schodach, którymi szedł Chrystus na spotkanie z Piłatem.Szczególne miejsce w sercach osób konsekrowanych zajmuje św. Franciszek i Asyż. Po rzymskich wędrówkach przyszedł więc czas na spotkanie z jednym z największych świętych Kościoła a zarazem twórcą wielkiej franciszkańskiej rodziny zakonnej. Modlitwa przy trumnie św. Franciszka oraz św. Klary wraz z niepowtarzalną atmosferą Asyżu zapisują się jako niezwykłe doświadczenia Roku Życia Konsekrowanego.

W ostatnim dniu pielgrzymi zobaczyli jedno z najbardziej urokliwych miast - Wenecję oraz celebrowali Eucharystię w Bazylice św. Marka, zachwycając się urokiem bizantyjskiej mozaiki. Wędrówka krętymi uliczkami pośród kanałów i mostów w wielkim tłumie turystów ze wszystkich zakątków świata i w wielkim upale pozwoliła odkryć błogosławieństwo licznych kościołów, które były oazami spokoju i okazją do wytchnienia oraz miejscem spotkania Boga. Alegorycznie tak można też odczytać zadanie i misję osób konsekrowanych we współczesnym świecie.