DIECEZJA RADOMSKA
Cystersi upiększają świątynię
Zakończono tegoroczne prace przy renowacji i konserwacji ołtarza głównego cysterskiego klasztoru w Sulejowie nad Pilicą. Początki opactwa siegają 1176 roku. W kapitularzu, który zachował cechy romańskie, obecnie mieści się muzeum. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku klasztor został wpisany na listę Pomników Historii.
Tegoroczne prace, realizowane w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe", objęły dalszą kontynuację renowacji i konserwacji fresków z 1552 roku wraz z konserwacją ołtarza głównego z 1788 roku. Całość prac zaplanowana w tym roku zamknęła się w kwocie ponad 300 tys. złotychł. Prace zostały odebrane przez konserwatora zabytków. W kosztach partycypowali: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Urząd Miejski w Sulejowie oraz parafia.
Proboszcz o. Augustyn Węgrzyn informuje, że kwota prac zaplanowanych przy ołtarzu na rok 2014 wyniesie 240 tys. zł. Na jego apel o pomoc finansową niezbędną dla uzupełnienia własnych kosztów konserwacji ołtarza odpowiedziało ponad 100 rodzin.
Obecny ołtarz został wykonany w stylu rokokowym w 1788 roku przez Jana Millmana. Zdobi go sześć wielkich filarów, pomiędzy którymi umieszczono figury czterech Ewangelistów z atrybutami. Odpowiednio od lewej stoją: św. Marek z lwem, św. Łukasz z wołem, św. Jan z orłem i św. Mateusz z dzieckiem. W zwieńczeniu ołtarza, w okrągłym ażurowym oknie, znajduje się figura patrona świątyni św. Tomasza w otoczeniu aniołów. Środek ołtarza wypełnia obraz z 1 poł. XVII w. przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Pod ołtarzem spoczywają szczątki sulejowskich męczenników.
W ubiegłym roku cysterski klasztor w Sulejowie został wpisany na listę Pomników Historii. Jest to pierwszy obiekt w diecezji radomskiej, który trafił na prestiżową listę zabytków o szczególnym znaczeniu dla kultury kraju. Lista ustanawiana jest przez prezydenta Polski specjalnym rozporządzeniem, zaś wnioskuje o to minister kultury i dziedzictwa narodowego. Tytuł pomnika historii przyznawany jest od 1994 roku.
Początki opactwa w Sulejowie to 1176 rok. W kapitularzu, który zachował cechy romańskie, obecnie mieści się muzeum, zawierające cenne eksponaty: wizerunek Kazimierza Sprawiedliwego, opata Schenkinga, unikalny tryptyk przedstawiający Trójcę Świętą z pierwszej połowy XVI w. oraz liczne szaty liturgiczne. Po skrzydle południowym pozostały fundamenty i ściana południowa, po zachodnim tylko fundamenty.
Kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego został wzniesiony prawie w całości z piaskowca szydłowieckiego (mury zewnętrzne, elementy konstrukcyjne i dekoracyjne), reszta z cegły. Nad dawnym wejściem bocznym znajduje się romański tympanon z końca XII w. przedstawiający płaskorzeźbiony krzyż wczesnochrześcijański, po bokach którego jest słońce, księżyc i ptak jako symbole śmierci Chrystusa. Nad romańskim portalem wejścia głównego umieszczony jest maswerk z XIII wieku. Wnętrze jest późnoromańskie.