Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

#Wychowanie to słuchać, a nie narzucać!

poniedziałek, 14 września 2015 11:09 / Autor: Radosław Mizera
#Wychowanie to słuchać, a nie narzucać!
Radosław Mizera
Młodzież słucha tych nauczycieli i duszpasterzy, którzy potrafią słuchać, a nie tylko narzucać - powiedział biskup Henryk Tomasik z okazji trwającego Tygodnia Wychowania, który został wpisany w duszpasterski kalendarz Kościoła w Polsce. Krajowy duszpasterz młodzieży zwrócił również uwagę, że w tym roku przypada 200. rocznica urodzin św. Jana Bosko, wielkiego wychowawcy młodzieży.
Bp Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom - nawiązując do słów św. Jana Pawła II - powiedział, że wychowanie to obdarowywanie człowieczeństwem. Podkreślił też, że potrzebni są przewodnicy, którzy potrafią obdarowywać wartościami, że potrzebni są dojrzali wychowawcy. Dodał, że byłoby niebezpieczne, gdyby zabrakło tej dojrzałości po stronie rodziców i wychowawców.

Według biskupa Tomasika, że nie ma gotowych recept w procesie wychowania młodych ludzi. - Aby być przyjacielem młodzieży, trzeba mieć czas i serce. Młodzież słucha tych nauczycieli, duszpasterzy, którzy potrafią słuchać, którzy nie narzucają. Trzeba stawiać wymagania, ale nie w sensie narzucania, ale jako pomoc w odkrywaniu wartości, za które młody człowiek powinien czuć odpowiedzialność - mówił bp Tomasik.

Według niego los rodzin i Polski zależy od wychowania. - Wychowywać do pełni człowieczeństwa to znaczy kształtować dojrzałą osobowość człowieka odpowiedzialnego, przygotowanego dobrze do swoich zadań osobistych, rodzinnych, zawodowych, społecznych, a także religijnych. Nie może być prawdziwego wychowania bez uwzględnienia pełnej prawdy o człowieku i rzeczywistości. Nie ma wychowania bez kształcenia, rozwoju intelektualnego, poznawania prawdy, że istnieje człowiek, świat materialny i duchowy, że istnieje Bóg. Nie można prawidłowo formować człowieka eliminując prawdę o tej rzeczywistości - mówił biskup Tomasik.

Bp Henryk Tomasik stwierdził, że kiedy przegrywa rodzina, szkoła i Kościół, zwyciężają negatywy środowiska rówieśniczego, które ma wpływ na proces wychowania młodego człowieka. - I wówczas następuje pewien rodzaj zagubienia. Jest ono niebezpieczne, kiedy młody człowiek nie widzi celu, wartości, czy sensu swojej pracy. Z drugiej strony łatwiej jest pomóc człowiekowi, który przyjmuje postawę krytyczną wobec rodziny, czy szkoły i Kościoła. Dlatego to wyzwanie dla wszystkich, aby być blisko młodego człowieka, aby towarzyszyć jego wzrostowi duchowemu - podkreślił krajowy duszpasterz młodzieży.

Biskup radomski wskazał również na postać św. Jana Bosko, jako wzór dla wychowawców. - Ten święty uczył świadomego podejmowanego zadań. Całej formacji wychowawczej nadał kierunek prewencyjny, a dzisiaj obserwujemy niebezpieczną tendencję odchodzenia od trwałego i sprawdzonego systemu wartości - zauważył bp Tomasik.

Na koniec biskup Tomasik zwrócił uwagę, że wrzesień to początek nowego roku formacyjnego w parafiach w diecezji radomskiej. - Pięknym znakiem Radomia i diecezji jest wolontariat, działalność Szkolnych Kół Caritas. To piękny znak, który mówi, że jest dużo dobra w młodych ludziach. Będziemy cenić wiarę, kiedy zaangażujemy się w sprawy wiary drugiego człowieka. Odkryjemy głębię wiary, kiedy drugiemu człowiekowi pomożemy uwierzyć. Odkryjemy piękno Kościoła, kiedy we wspólnocie parafialnej, będziemy troszczyli się o własną formację chrześcijańską, by odważniej wyznawać wiarę. Dlatego życzę, abyście cenili to, co Boże, by życie duchowe było także ważnym wymiarem waszej aktywności - powiedział biskup Henryk Tomasik.