DIECEZJA RADOMSKA
Statystyczny obraz rodzin w diecezji radomskiej
Z ankiet wynika, że w parafiach wiejskich jest dużo samotnych mężczyzn, a w parafiach miejskich duża liczba samotnych kobiet. - Mężczyźni samotni często mieszkają z rodzicami i utrzymują się z ich renty. Często mają problemy z alkoholem - mówi ks. Adamczyk.
W badaniach postawiono pytanie: jakie znaczenie ma dla nich ślub kościelny. Zdecydowana większość respondentów (ponad trzy czwarte) wskazała na potrzebę ślubu kościelnego, a 15% zakwestionowała istnienie takiej konieczności.Konieczność ślubu kościelnego i cywilnego podważają osoby między 26 a 35 rokiem życia (11,6%), mężczyźni (10,5%), żyjący w związkach cywilnych (19,4%), osoby z wykształceniem podstawowym i niższym (9,1%), rolnicy (12,4%), i mieszkańcy wsi (9,8%).
Ciekawostką jest, że na terenie diecezji radomskiej odsetek osób deklarujących silną identyfikację z parafią wynosi prawie 61%.
Ks. Adamczyk nie ukrywa, że Kościół mocno zaangażował się w jak najlepsze przygotowanie do zawarcia małżeństwa. Wprowadzono trój-etapowy czas przygotowania do małżeństwa. - Czas przygotowania do małżeństwa jest generalnie oceniany pozytywnie przez respondentów. Młodzi uważają, że jeśli decyzja o zawarciu małżeństwa nie jest wymuszona ciążą, to są dobrze przygotowani do małżeństwa - powiedział ks. Adamczyk. Niepokojącym zjawiskiem jest duża liczba związków nieformalnych. Często młodzi ludzie nie chcą uregulować swego życia i nie chcą zawierać małżeństwa sakramentalnego. Bardzo niepokojącym zjawiskiem jest duża liczba rozwodów.
Szczegółowe wyniki badań zostaną przedstawione w synodalnym dokumencie końcowym. Jego opracowaniem zajmuje się obecnie Sekretariat II Synodu Diecezji Radomskiej.