Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Na co idą ofiary z tacy i kolędy?

środa, 27 stycznia 2016 11:45 / Autor: Radosław Mizera
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
Radosław Mizera
W diecezji radomskiej wszystkie ofiary z tacy i kolędy są przekazywane na utrzymanie parafii, a nie księży. Przypomina o tym biskup Henryk Tomasik w cotygodniowej audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom. Ordynariusz radomski kolejny raz przypomniał, że każdy ksiądz płaci podatki.

Bp Henryk Tomasik podkreślił, że wizyta duszpasterska to przede wszystkim spotkanie z duszpasterzami i czas wspólnej modlitwy w intencji danej rodziny i parafii. To również "pogłębienie świadomości Kościoła, że nie jesteśmy sami". Biskup radomski zwraca uwagę, że przy okazji wizyty duszpasterskiej w wielu regionach kraju są przekazywane ofiary, które w zasadzie są przekazywane na funkcjonowanie parafii.

- Dlaczego mówię, że w zasadzie? Bo są różne tradycje w wielu zakątkach kraju. W naszej diecezji wszystkie ofiary są do dyspozycji księdza proboszcza, ale związane z działanością parafialną. Mówię o tym, bowiem krążą różne mity na ten temat - powiedział biskup radomski.

Bp Tomasik dodał również, że ofiary składane na tacę są w całości przekazywane na sprawy administracyjne parafii. - Środki idą na opłaty, energię elektryczną, czy wynagrodzenie pracowników i ubezpieczenia. Ostatnio wyczytałem w internecie, że kościelne osoby prawne (księża) są zwolnione z podatku. To kłamstwo, podwójne. Ktoś kto to pisał nie odróżnia dwóch rzeczy. Kościelne osoby prawne to parafie, diecezja, zaś ksiądz to osoba fizyczna - wyjaśnił ksiądz biskup.

Przypomniał, że każdy ksiądz płaci podatki, zaś księża, którzy nie mają żadnego etatu, nie są zatrudnieni w oparciu o umowę o prace, płacą podatek w zależności od wielkości parafii. Kto ma wątpliwości biskup radomski odsyła do Urzędu Skarbowego.

Praktyka Kościoła w Polsce wskazuje, że taca zbierana podczas Mszy św. zasadniczo przeznaczana jest w całości na potrzeby parafii, nie zaś na utrzymanie kapłanów. Zbierane są również tace na misje, Caritas, czy wspieranie ofiar kataklizmów. Zaś ofiary z intencji mszalnych, pogrzebów, zapowiedzi, chrztów i poświęceń oraz wypominków są przeznaczone na utrzymanie kapłanów pracujących w parafii i rozdzielane między nich na ściśle określonych zasadach.