Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Adrian z Canterbury, opat
Dziś jest: Czwartek, 09 stycznia 2025
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Patrząc na krzyż

piątek, 12 lutego 2016 06:40 / Autor:
Patrząc na krzyż
fot. Radio Plus Radom

Dziś w naszych kościołach odbędą się pierwsze nabożeństwa pasyjne w tegorocznym Wielkim Poście. W każdy piątek odprawiane są Drogi Krzyżowe, a w niedzielę - Gorzkie Żale. Koncentrują się na męce Jezusa Chrystusa, która stała się drogą odkupienia człowieka.

 

 

 

W każdy piątek odprawiana jest Droga Krzyżowa. W wielu parafiach nabożeństwo to oganizowane jest dla poszczególnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży, dorosłych. Dla przykładu w parafii NSJ na radomskich Glinicach o godz. 7 jest Droga Krzyżowa dla starszych, o 17.30 dla dzieci, o 18.30 dla dorosłych i jeszcze o 19.15 dla młodzieży. W par. bł. Annuarity jest zaś organizowany Mlodzieżowy Wieczór Pasyjny. Wierni zatrzymują się modlitewnie przy 14 stacjach rozważając mękę Chrystusa począwszy od skazania na śmierć po złożenie do grobu. Już w I poł. XIV wieku franciszkanie rozwinęli w Jerozolimie kult "dróg", czyli przejścia Chrystusa z pretorium Piłata na Golgotę. Tak zaczęły powstawać stacje Drogi Krzyżowej. Samą nazwę wprowadził w 1458 r. W. Wey. Pierwsza Kalwaria powstała w Hiszpanii. Obecnie znana nam Droga Krzyżowa ukształtowała się ostatecznie w XVIII wieku. 

Natomiast w niedziele śpiewane są Gorzkie Żale. To drugie nabożeństwo pasyjne, czyli o męce Chrystusa. Składa się z trzech śpiewanych części. Rozpoczyna się tzw. Pobudką. Następnie jest hymn o Męce Pańskiej i lamentacje, wyrażające ból duszy z powodu męki Chrystusa oraz rozmowa duszy z Matką Bolesną. Nabożeństwo kończy się kazaniem pasyjnym. Gorzkie Żale wyrosły z polskiej religijności okresu baroku. Początki należy wiązać z Bractwem św. Rocha przy kościele św. Krzyża w Warszawie. Po raz pierwszy odprawiono jest w 1707 roku.

Wielki Post to także czas rekolekcji, dni skupienia. Kilka dni nauk kończy się zwykle spowiedzią parafialną. Terminarz rekolekcji będzie można bez problemu znaleźć na stronach internetowych, które posiada coraz więcej parafii. Już w przyszłym tygodniu, w środę rozpoczną się w Radomiu rekolekcje dla dzieci.

O nabożeństwach pasyjnych i rekolekcjach rozmawialiśmy z ks. Jarosławem Banasikiem, wikariuszem parafii św. Bartłomieja we Wsoli.