Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

Sobota od grobu do zwycięstwa

sobota, 26 marca 2016 05:52 / Autor:
Sobota od grobu do zwycięstwa
fot. www.facebook.com/parafia św. Brata Albeta w Radomiu
Wielka Sobota trwa w ciszy, poprzedzając głośne i radosne Alleluja, które wybrzmi podczas Liturgii Wigilii Paschalnej.

W sobotę wierni adorują Najśw. Sakrament w grobie. W katedrze sprawowana jest Liturgia Godzin. Męka na krzyżu już skończyła się. Ciało Jezusa spoczywa w grobie.

W tę wielkosobotnią ciszę wpisana jest też tradycja święcenia pokarmów. W koszyczkach jest chleb (pokarm podstawowy, symbolizuje Ciało Chrystusa, na pamiątkę chleba, którym Chrystus nakarmił tłumy na pustkowiu), jajko (symbol odradzającego się życia), sól i przyprawy (oznacza oczyszczenie, prawdę, ma chronić od zepsucia), wędlina (na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Jezus spożywał z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy), ciasto (symbol umiejętności i doskonałości).

Wieczorem po zachodzie słońca sprawowana jest Liturgia Wigilii Paschalnej - matka wszystkich liturgii. Nie przynależy ona już do Wielkiej Soboty, ale do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Rozpoczyna się od poświęcenia ognia, którym zapala się paschał, od niego zaś wierni później zapalą przyniesione świece. Kapłan wchodzi z palącym się paschałem do ciemnego kościoła, trzykrotnie mówiąc: Światło Chrystusa, a wierni odpowiadają: Bogu nie będą dzięki. Kolejnym ważnym elementem jest odśpiewanie Exsultetu, czyli orędzia paschalnego. Tego dnia szczególnie rozbudowana jest Liturgia Słowa. Kolejne czytania opowiadają historię odkupienia człowieka. Przy śpiewie Chwała na wysokości Bogu... znów rozdzwonią się dzwony i zabrzmią organy. Wreszcie wyśpiewane zostanie uroczyste Alleluja. Po Liturgii Słowa rozpoczyna się Liturgia Chrzcielna. Wierni śpiewaja litanię do Wszystkich Świętych. Błogosławiona jest woda, odnawiane przyrzeczenia chrzcielne.W tym roku liturgia ta ma szczególny wymiar ze względu na 1050-lecie Chrztu Polski. Szczytem całej Wigilii Paschalnej jest Liturgia Eucharystyczna. W niektórych parafiach po Mszy Św. odbywa się procesja rezurekcyjna, w innych poprzedza ona pierwszą poranną Mszę Św. w niedzielę. Warto pamiętać, że w sobotni wieczór radujemy się już ze zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i szatanem.

O Wielkiej Sobocie i Liturgii Wigilii Paschalnej rozmawialiśmy z liturgistą ks. Tomaszem Hercem.

Radio Plus Radom będzie transmitować o godz. 20 Liturgię Wigili Paschalnej z klasztoru dominikanów przy ul. Freta w Warszawie.