Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Fara pięknieje

poniedziałek, 25 kwietnia 2016 20:59 / Autor: Radosław Mizera
fara.radom.pl
Radosław Mizera
Radomska fara odzyskuje dawny blask. Prace konserwatorsko-restauratorskie odbywają się w nawie głównej kościoła. Tym samym dobiega końca kolejny etap renowacji kościoła.

Prace przy malowidłach ściennych autorstwa Wacława Taranczewskiego mają na celu nie tylko poprawę ich odbioru estetycznego, ale przede wszystkim przywrócenie im dobrego stanu technicznego. Przypomnijmy, że artysta był polskim malarzem reprezentującym nurt dwudziestowiecznego koloryzmu.

Konserwatorzy zaczęli od dezynfekcji całej powierzchni objętej tegorocznym etapem prac. Malowidła zostały już oczyszczone z zabrudzeń powierzchniowychoraz utrwalone poprzez konsolidację "pudrującej się" warstwy malarskiej i jej iniekcyjne podklejenie w miejscach gdzie odspajały się od podłoża.

Podklejone zostały także odspojenia warstw tynków, w wielu przypadkach pokrywające się z widocznymi na powierzchni spękaniami. Uzupełniono ubytki wwarstwach tynków i pobiał.Obecnie trwają ostatnie etapy prac mające na celu przywrócenie malowidłom i ich tłom właściwego odbioru estetycznego. Monochromie pokrywającepowierzchnie sklepienia i ścian zostają odpowiednio scalane kolorystycznie. Polichromie figuralne są natomiast uzupełniane w miejscach licznych ubytkówi przetarć warstwy malarskiej.

Z dziejami radomskiej fary związane są znane postacie z historii Polski m.in. król Kazimierz Wielki, który w 1360 roku ufundował świątynię. W jej murach modlili się: król Władysław Jagiełło, św. Jadwiga i św. Kazimierz - patron Radomia i diecezji radomskiej. W dzieje fary wpisane są historie życia tysięcy ludzi, którzy tutaj pogłębiali swoją wiarę i służyli ojczyźnie m.in. malarz Jacek Malczewski, sługa Boża Wanda Malczewska i bł. ks. Kazimierz Grelewski.

Historia kościoła farnego sięga roku 1360, kiedy rozpoczęto jego budowę. Budowla utrzymana jest głównie w stylu gotyckim. Od początku fara była integralną częścią Miasta Kazimierzowskiego i Zamku Radomskiego. Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii pochodzi z 1408 r. Około 1360 r. został wzniesiony z czerwonej cegły pierwotny, jednonawowy kościół, fundacji Kazimierza Wielkiego. W wiekach XV i XVI dobudowano kaplice boczne, z których zachowała się kaplica różańcowa, fundowana w 1481 r. przez mieszczanina Jana Warcaba. Św. Kazimierz Jagiellończyk, rezydując w Radomiu z polecania ojca w latach 1481-1483, traktował kościół farny jako świątynię zamkową i częste miejsce swej modlitwy. Od dwóch lat trwa gruntowny remont kościoła.