DIECEZJA RADOMSKA
Dyskurs o średniowieczu pełnym kontrastów
Organizator konferencji ks. dr Wojciech Wojtyła podkreślał, że średniowiecze to okres, który w rozwoju europejskich kultur odegrał rolę szczególną. Mówił, że to okres, w którym rozwijała się nauka, sztuka, piśmiennictwo, powstawały uniwersytety, jako ośrodki myśli naukowej. - To czas odkrywania spuścizny pozostawionej przez starożytnych. Szczególną rolę w rozwoju nauki odegrały powstałe w średniowieczu zakony żebracze dominikanów i franciszkanów - podkreślał ks. Wojtyła:
Wśród zaproszonych gości był biskup Piotr Turzyński. Mówił, że często bywa, że średniowiecze określane jest jako wieki ciemne, co jest krzywdzące dla tej epoki. - Tymczasem był czas niezwykłego rozwoju Europy. To było spotkanie myśli ludzkiej z Ewangelią, bo wówczas chrześcijaństwo zapuszczało korzenie na naszym kontynencie. Średniowieczny krajobraz to katedry, klasztory, uniwersytety, szpitale, czy też kultura agrarna. To okres powstawania państw narodowych w Europie. To są niezwykłe sukcesy. Można powiedzieć, że myśl ludzka została zainspirowana i podniesiona przez Ewangelią do tworzenia wielu pięknych rzeczy - powiedział biskup pomocniczy diecezji radomskiej:
Ks. prof. Ignacy Bokwa w USKW zwracał uwagę, że średniowiecze było jednolitą wizja świata i człowieka. - To była złota epoka, wręcz wzorcowa. Bo wówczas dokonywało się to, o czym my dzisiaj możemy tylko pomarzyć. Dzisiaj w jedną stronę idzie wizja teologiczna-religijna, a w druga stronę kultura, która robi wszystko, by się temu przeciwstawiać - mówił ks. Bokwa:
O głównych nurtach myśli politycznej polskiego średniowiecza mówił dr Zbigniew Markwart z Uniwersytetu Technologiczno–Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. - Ta myśl w średniowieczu była bardzo oryginalna, uwarunkowana sytuacją polityczną, jak również nurtem chrześcijańskim i świeckim, płynącym z Zachodu. Celem tej myśli było utrzymanie pełnej suwerenności państwa i jego tożsamości, a jednocześnie utrzymanie pokoju w myśl zasady wojny sprawiedliwej - mówił prelegent. Podkreślał też, że myśli polityczna tej epoki stworzyła podstawy dla błyskotliwego rozwoju myśli politycznej w dobie odrodzenia, która była była oryginalna w ówczesnej Europie:
Organizatorami konferencji były: Koło Naukowe Studentów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu oraz Ośrodek Badań nad Myślą Jana Pawła II – Instytut Jana Pawła II w Lublinie, Zakład Nauk o Państwie i Prawie, Uniwersytet Technologiczno – Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu i Polskie Towarzystwo Teologiczne. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Plus Radom.