Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

DIECEZJA RADOMSKA

O większą ochronę życia

niedziela, 21 sierpnia 2016 09:09 / Autor:
O większą ochronę życia
fot. www.duszpasterstworodzin.gniezno.opoka.org.pl

Dziś rusza zbiórka podpisów pod Apelem do Polskich Parlamentarzystów o prawo do życia dla każdego poczętego dziecka i ochronę macierzyństwa. Apel przygotowała Polska Federacja Ruchów Obrony Życia.

Federacja domaga się zapewnienia każdemu poczętemu dziecku prawa do życia. Chodzi także o przypadki nieuleczalnej choroby lub upośledzenia dziecka czy poczęcia w wyniku gwałtu. Jednocześnie PFROZ opowiada się za utrzymaniem niekaralności kobiet, które przerwały ciążę. Zdaniem sygnatariuszy kobiety są bowiem drugimi ofiarami aborcji ze względu na konsekwencje takiego czynu dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Inicjatywę popiera w pełni biskup radomski Henryk Tomasik. - Nowa sytuacja społeczno-polityczna ożywiła nadzieje wielu Polaków na objęcie ochroną życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Chodzi o objęcie prawną ochroną wszystkich dzieci, bez żadnych wyjątków. Badania sondażowe pokazały, że za prawem do życia każdego człowieka bez żadnych wyjątków opowiedziało się 80% Polaków. Zachęcam wszystkich wiernych do włączenia się w dzieło ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Serdecznie proszę o poparcie inicjatywy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia - czytamy w komunikacie biskupa Tomasika. Zbiórka potrwa do 11 września. Następnie listy z podpisami trafią do parlamentu. Załączony do nich będzie ekspercki projekt nowelizacji ustawy chroniącej życie z 7 stycznia 1993 roku. O stosunek do inicjatywy zapytaliśmy radomian:

 

APEL

Apelujemy do Posłów i Senatorów RP o nowelizację ustawy „O planowaniu rodziny” z dnia 7 stycznia 1993 r., w celu wyeliminowania z niej wszystkich zapisów dopuszczających możliwość zabijania poczętych dzieci i uchwalenie takiego prawa, które chronić będzie życie każdego człowieka od momentu poczęcia, bez względu na stan jego zdrowia czy okoliczności poczęcia. Opowiadamy się też za utrzymaniem niekaralności kobiety – matki dziecka poczętego. Apelujemy też o kompleksową i możliwie pełną opiekę nad matką i rodziną dziecka poczętego. W tym kontekście pragniemy zwrócić uwagę na konieczność zapewnienia stosownego wsparcia kobietom w ciąży, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej czy też życiowej. Postulujemy też objęcie tych osób programem świadczenia rodzicielskiego już od chwili zarejestrowania ciąży. Jednak najbardziej zdecydowanej pomocy i wsparcia potrzebują kobiety w ciąży problemowej, tj. w sytuacji, gdy poczęte dziecko jest prenatalnie chore, zagrożone jest zdrowie matki lub gdy ciąża jest skutkiem przestępstwa. Konieczna jest dla nich specjalna pomoc medyczna, materialna, psychologiczna i prawna. Ze swojej strony, w miarę swoich możliwości, zapewniamy wsparcie i pomoc na każdym etapie przygotowania, uchwalania i wdrażania tego tak potrzebnego programu.

 

Powyższy apel można podpisywać w poszczególnych parafiach jak też w internecie.