DIECEZJA RADOMSKA
Ratujmy obraz
Pilnej konserwacji wymaga łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który znajduje się w kościele św. Aleksego w Przedborzu. To jedna z najstarszych parafii w diecezji radomskiej, gdzie od wieków żywy jest tu kult maryjny. Wizerunek maryjny z tytułem Matki Bożej Serdecznej, został sprowadzony z Krakowa w 1618 roku.
Proboszcz parafii ks. Henryk Dziadczyk poinformował, że obraz jest w złym stanie. - Przekonaliśmy się o tym, kiedy wizerunek maryjny został wyjęty z ram. Wprawdzie twarz Matki Bożej jest w dosyć dobrym stanie, to już pozostała część wymaga podjęcia pilnych prac konserwatorskich. Chcemy uratować warstwę malarską, która pod wpływem różnic temperatur pozostawiła ślady w postaci nacieków i wypukleń. Są także ubytki. Obecnie szukamy darczyńców, którzy mogą wesprzeć odnowienie obrazu - powiedział ks. Henryk Dziadczyk.
Wizerunek maryjny jest czczony przez wiernych, dlatego też od wielu miesięcy trwają starania w sprawie utworzenia sanktuarium Matki Bożej Serdecznej. Parafia zgromadziła potrzebne materiały i skierowała oficjalną prośbę do biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Dotyczą one m.in. otrzymanych łask przez ludzi. Obecnie dokumenty przebywają w Watykanie.
Początki parafii w Przedborzu sięgają prawdopodobnie 2. poł. XIII wieku, gdzie powstała pierwsza kaplica. Po wielkim pożarze w 1341 r. Kazimierz Wielki odnowił Przedbórz, wzniósł zamek i dobudował do świątyni wieżę z czerwonego piaskowca. Kościół został wybudowany w stylu gotyckim. W ciągu wieków był wielokrotnie przebudowywany, obecnie w większości jest barokowy. W centrum głównego ołtarza znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z tytułem Matki Bożej Serdecznej, sprowadzony z Krakowa przez ks. Adriana Barskiego w 1618 r.
W diecezji radomskiej znajduje się siedem sanktuariów maryjnych: w Błotnicy, Studziannie, Wysokim Kole, Skarżysku-Kamiennej, Kałkowie-Godowie, Skrzyńsku i Czarnej oraz jedno sanktuarium w Paradyżu, dedykowane Chrystusowi Cierniem Koronowanemu oraz Krwi Zbawiciela.