DIECEZJA RADOMSKA
Ambitne plany remontowe sanktuarium
Przed sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie ogromny zakres prac remontowo-budowalnych.
Sanktuarium maryjne w Kałkowie-Godowie przygotowuje się do remontu dwóch największych obiektów: Domu Pielgrzyma i Domu Jana Pawła II. Oba obiekty powstały w latach 80-tych ubiegłego wieku.
Kustosz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie ks. Zbigniew Stanios nie ukrywa, że obiekty odbiegają od współczesnych standardów. - W domu pielgrzyma gościmy wielu niepełnosprawnych, dlatego musimy zlikwidować wszelkie bariery architektoniczne. Nie możemy uciec od tego kosztownego przedsięwzięcia. Oba obiekty wymagają generalnego remontu wraz z przebudową i termomodernizacją - powiedział ks. Stanios.
Dom Pielgrzyma wznoszono równocześnie z budową kościoła w latach 1984-1985. Na parterze od strony północnej znajduje się kuchnia z zapleczem gospodarczym, stołówka dla pracowników i pielgrzymów oraz mniejsza stołówka dla miejscowych kapłanów. W części południowej - sekretariat i biuro informacyjne sanktuarium. Na pierwszym piętrze, od strony południowej, mieści się klasztor Sióstr Służek Niepokalanej. Od strony północnej - pokoje dla sezonowych i stałych pracowników. Na drugim piętrze znajdują się pokoje dla pielgrzymów.
Natomiast w 1988 roku rozpoczęto budowę Domu Jana Pawła II. To trzypiętrowy budynek, który od razu zaczął pełnić ważną rolę w sanktuarium. Parter zajmuje ogromna aula. W niej znajduje się kopia obrazu "Polonia" Antoniego Tańskiego. Jest tu również cykl obrazów, przedstawiających życie Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W auli odbywają się konferencje, zjazdy, spotkania większych grup. Sala służy również do wystawiania przedstawień, misteriów Męki Pańskiej, jasełek czy okolicznościowych wystaw.
Godowskie sanktuarium od lat znajduje się w ścisłej czołówce pod względem ilości przybyłych pielgrzymów. W latach 90. ubiegłego wieku sanktuaryjne kroniki odnotowały przybycie prawie miliona wiernych rocznie. Od ponad dwóch dekad otaczani są tam troską ludzie biedni, niepełnosprawni, chorzy i bezdomni. Na terenie sanktuarium znajduje się monumentalna 33-metrowa Golgota, będąca miejscem martyrologium narodu polskiego. We wnętrzu znajduje się kilkadziesiąt oratoriów i kaplic ilustrujących wydarzenia najnowszej historii Polski, ukazującą ludzi i wydarzenia, którzy bronili wartości religijnych i patriotycznych kraju.