Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Nowe dzieła u służek z Mariówki

niedziela, 16 lutego 2014 11:17 / Autor: Radosław Mizera
Nowe dzieła u służek z Mariówki
Radosław Mizera

Siostry służki z Mariówki zakończyły kolejny etap prac remontowych placówek leczniczo-opiekuńczych, które służą przede wszystkim ludziom cierpiącym i potrzebującym. W skład Dzieła Pomocy Chorym "Promień" wchodzą: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Ośrodek Edukacyjno-Profilaktyczny i Rodzinny Dom Dziecka. Nowe obiekty, w tym również kaplicę przy NZOZ poświęcił biskup Henryk Tomasik.

- Uczestnicząc w poświęceniu tej kaplicy i tych wszystkich dzieł uświadamiamy sobie, że jesteśmy Bożą świątynią. Naszym zadaniem jest troska, by świątynia naszych serc była miejscem uwielbienia Boga. Jedną z tych form jest praktyka miłosierdzia, którą rozumiemy jako czynną pomoc osobom potrzebującym - mówił w homilii ordynariusz radomski.

Poświęcone nowe dzieła to efekt zakończonego drugiego etapu prac remontowych w Dziele Pomocy Chorym "Promień". Siostry służki przeznaczyły na ten cel budynek byłych szkół, skonfiskowany przez władze komunistyczne i zwrócony po 50 latach. Budynek ten wymagał kapitalnego remontu oraz dostosowania do nowych funkcji.

Jednym z nowych dzieł jest Rodzinny Dom Dziecka. - Powstał on z myślą o dzieciach pozbawionych rodzin, a także żyjących w tych rodzinach, w których występuje deficyt prawidłowych relacji dzieci z rodzicami - mówi siostra Mirosława Grunt, matka generalna Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej w Mariówce. Dodaje, że w powiecie przysuskim jest zapotrzebowanie na tego typu placówkę. - Owszem dom dziecka nie zastąpi środowiska rodzinnego, ale powinien stać się miejscem, w którym atmosfera i zasady życia w jakimś stopniu zrekompensują dzieciom brak ciepła i troski ze strony rodziców - podkreśliła s. Grunt.

Z kolei w ramach Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej funkcjonują: Poradnia Neurologiczna, Dzienny Oddział Rehabilitacji, Poradnia Psychologiczna, Pracownia EEG, Rodzinny Dom Opieki dla Niepełnosprawnych. - To dzieło powstało z myślą o chorych i cierpiących. Oferujemy też turnusy rehabilitacyjne, które są dofinansowane przez PFRON - poinformowała s. Mirosława Grunt. Kierownikiem ośrodka jest siostra Barbara Pełszyńska - neurolog. Z kolei Ośrodek Edukacyjno-Profilaktyczny jest obecnie wyposażany. Będą się w nim odbywały rekolekcje, sesje, konferencje i szkolenia.

W Mariówce, która leży na terenie diecezji radomskiej, od ponad 100 lat ma swoją siedzibę Zarząd Generalny Zgromadzenia. Tutaj siostry zgłębiają dar swego powołania, odbywając formację podstawową: postulat, nowicjat, juniorat oraz przeżywają coroczne rekolekcje i dni odnowy. Siostry prowadzą szkoły w Mariówce i Sandomierzu oraz kilka przedszkoli. Pracują jako nauczycielki i wychowawczynie w szkołach, internatach i przedszkolach, służą chorym w szpitalach, zakładach opieki i domach, pracują w krajach misyjnych.

Bezhabitowe Zgromadzenie Służek założył w 1878 r. bł. Honorat Koźmiński. Siostry zajmują się szerzeniem wiedzy religijnej i kształtowaniem sumień chrześcijańskich zwłaszcza w środowiskach wiejskich. Poświęcają się szczególnie wychowaniu dzieci i młodzieży oraz uczestniczą w duszpasterskich i misyjnych zadaniach Kościoła.