DIECEZJA RADOMSKA
Potrzebne pamiątki z epoki do filmu Klecha
Twórcy filmu o ks. Kotlarzu zwrócili się z apelem o przekazywanie pamiątek z epoki.
Twórcy powstającego filmu fabularnego "Klecha" zwrócili się z apelem o zebranie różnych przedmiotów z lat 60. i 70. tych ubiegłego wieku, mogących pełnić rolę rekwizytów na planie filmowym. Obraz będzie opowiadał o ks. Romanie Kotlarzu, jednym z bohaterów protestu robotniczego w czerwcu 1976 r. W czerwcu poznamy obsadę aktorską filmu, którego producentem i reżyserem jest Jacek Gwizdała.
Zdjęcia do filmu będą kręcone w Radomiu. W realizację tego projektu, będącego okazją do ukazania postaci i męczeńskiej śmierci Księdza Kotlarza, włącza się także diecezja radomska. W najbliższych dniach podane zostaną szczegóły przedsięwzięcia, które zasadniczo będzie realizowane w Radomiu i na terenie diecezji radomskiej.
Kuria diecezjalna wraz z producentami filmu, skierowała prośbę o pomoc w zebraniu różnych przedmiotów z lat 60. i 70. tych ubiegłego wieku, mogących pełnić rolę rekwizytów na planie filmowym. Na potrzeby filmu poszukiwane są: wyposażenie domów, przedmioty kuchenne i codziennego użytku, przedmioty związane z wypoczynkiem, ubrania po dziadkach i akcesoria, ozdoby, a także reprodukcje, zdjęcia, fotografie, przedmioty i pamiątki związane z Pierwszą Komunią Świętą oraz z pieszą pielgrzymką.
Przedmioty te będą przyjmowane przez producenta filmu, w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, przy ul. Młyńskiej 23/25, tylko w dniach 27, 28 i 29 czerwca (wtorek – czwartek), w godzinach 12.00 – 19.00. Rekwizyty można przekazać bezzwrotnie lub oddać w depozyt, na czas produkcji filmu – za pokwitowaniem.
Swoje poparcie dla filmu wyrazili m.in. abp Wacław Depo z Częstochowy, bp Henryk Tomasik z Radomia i bp Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza. Premierę zaplanowano w 2018 r.
Film będzie nosił tytuł "Klecha". Jest to kryptonim akt operacyjnych przeciwko księżom, które są dostępne w archiwach IPN.
Ks. Roman Kotlarz uważany jest za niezłomnego kapłana, męczennika czasów komunizmu, który był prześladowany przez Służbę Bezpieczeństwa i zmarł na skutek pobicia przez "nieznanych sprawców".
Szczegółowy wykaz przedmiotów – rekwizytów do filmu
Wyposażenie: meble, dywany, lampy, sprzęt AGD - zwłaszcza telewizory, radia, budziki, zegary, poszewki na pościel, koce/pokrowce, zasłonki
Przedmioty codziennego użytku – służące do posiłków: talerze, sztuce, szklanki z oprawkami, kubeczki, butelki, garnki, pojemniczki na sól/pieprz, cukiernice, chochle i temu podobne gadżety
Przedmioty do dekoracji, ozdoby: serwetki, makatki, obrazy także religijne, świeczniki, lustra w oprawach, kapy, kwietniki na ścianę w pokoju
Rzeczy związane z wypoczynkiem: namioty, kuchenki, proporce, plecaki, menażki, koce, ręczniki, mydelniczki, parasole, turystyczne krzesełka/stoliki itd.
Ubrania z lat 60' i 70' (ubrania dla dzieci, młodzieży, kobiet i mężczyzn): koszule męskie i chłopięce; spodnie męskie, damskie, młodzieżowe, sukienki i garnitury komunijne, sukienki damskie i dziewczęce, spódnice, bluzki, swetry, sweterki, kamizelki, drelichy robocze, koszule robocze, buty damskie, męskie, dziecięce, młodzieżowe, komunijne, kurki, płaszcze, paski, szelki, podkoszulki, t-shirty, garnitury, marynarki męskie, żakiety, chustki, apaszki, kapelusze, kaszkiety, czapki, ubrania po dziadkach, rodzicach, z lat młodości.
Ozdoby do włosów: spinki, czapki, kapelusze, chusty, zapinki, broszki
Ozdoby rąk: sztuczna biżuteria na palce, przeguby rąk – bransoletki, zegarki, pierścionki
Pamiątki z I Komunii Świętej: fotografie, ubranka, buciki, stroiki, gromnice, obrazki, różańce, krzyże do noszenia a także na ścianę
Pamiątki z pielgrzymek: napisy/ znaczki/ emblematy, przenośne ołtarze / obrazy / tuba do nagłaśniania głosu?
Rekwizyty do ogrywania przedstawień Bożonarodzeniowych - Jasełek