DIECEZJA RADOMSKA
Zaproszenie do Kałkowa-Godowa
Uroczystości 10. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie odbędą się 16 września. Mszy świętej o godzinie 12.00 będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Jednym z etapów przygotowań do wrześniowych uroczystości była peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Bolesnej w domach sanktuaryjnej parafii. - To piękne przeżycie pozostanie w pamięci wielu rodzin. Dodam, że ta peregrynacja wciąż trwa, bo zgłaszają się do nas rodziny spoza naszej parafii, które chcą przyjąć pod swój dach Matkę Bożą - powiedział kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Stanios.
Gościem specjalnym uroczystości będzie polski aktor filmowy i teatralny Franciszek Pieczka. - Nasz gość weźmie udział w oratorium, które wystawimy 16 września o godzinie 19.00 na deskach Teatru Dramatycznego im. ks. Czesława Wali. Spektakl będzie opowiadał o przybyciu obrazu Matki Bożej Bolesnej do Kałkowa-Godowa - informuje ks. Stanios.
Godowskie sanktuarium to najbardziej znane i najliczniej - poza Częstochową, Łagiewnikami, czy Kalwarią Zebrzydowską - odwiedzane miejsce kultu religijnego w Polsce. Czczona jest tam Matka Boża Bolesna w obrazie będącym repliką z Lichenia.
W sanktuarium znajduje się wiele dzieł charytatywnych. Widocznym znakiem troski o potrzebujących jest m.in: dom ludzi starszych, wioska dla niepełnosprawnych, dom niesłyszących, zakłady terapii zajęciowej i aktywizacji zawodowej. Pod opieką sanktuarium jest także sierociniec w Rudniku nad Sanem. Sanktuarium wybudowało ośrodek rekolekcyjny, który znajduje się na Górze Miłosierdzia.
Nieprzerwanie od samego początku w sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie odbywają się cotygodniowe czuwania modlitewne w intencji ojczyzny. Rozpoczęły się one tydzień po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce. Świadectwem tych czuwań jest monumentalna 33-metrowa Golgota, będąca miejscem martyrologium narodu polskiego. We wnętrzu znajduje się kilkadziesiąt oratoriów i kaplic zawierając najnowszą historię Polski, ukazującą ludzi i wydarzenia, którzy bronili wartości religijnych i patriotycznych kraju. Na frontowej, zachodniej ścianie znajduje się 25 orłów począwszy od Bolesława Chrobrego, a skończywszy na współczesnym godle państwowym.
Wizerunek maryjny namalowany na wzór Matki Bożej z Lichenia został podarowany przez ks. Eugeniusza Makulskiego 21 maja 1983 r. Początki Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie sięgają roku 1971, kiedy to bp Piotr Gołębiowski zdecydował o organizacji punktu duszpasterskiego. W 1983 r. rozpoczęła się budowa kościoła, rok później bp Stanisław Sygnet poświęcił obraz Matki Bożej Bolesnej. Tylko w 2000 r. sanktuarium odwiedziło milion wiernych, a każdego roku przybywa tam kilkaset tysięcy osób.