DIECEZJA RADOMSKA
W czwartek przywitamy Świętego
Abp Gintaras Linas Grušas z Wilna przekaże relikwie św. Kazimierza dla radomskiej parafii św. Jana Chrzciciela w Radomiu. Uroczystość wprowadzenia relikwii patrona miasta i diecezji radomskiej odbędzie się 3 października. Tego dnia minie 555. rocznica urodzin królewicza Kazimierza Jagiellończyka, który modlił się w kościele farnym.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.00 przed budynkiem Urzędu Miejskiego, gdzie odbędzie się oficjalne przekazanie relikwiarza przez metropolitę wileńskiego. Powitania dokonają biskup radomski Henryk Tomasik i prezydent miasta Andrzej Kosztowniak, w asyście przewodniczącego Rady Miasta i proboszcza parafii farnej.
Po przemówieniach nastąpi oddanie czci relikwiom św. Kazimierza Jagiellończyka przez wszystkie zgłoszone wcześniej podmioty świeckie. Następnie zaplanowano przemarsz ul. Żeromskiego w stronę Ffary. - Na wysokości ul. Moniuszki oddadzą cześć relikwiom członkowie zakonów rycerskich, bractw, związków zawodowych i stowarzyszeń. W bramie prowadzącej do kościoła garnizonowego oddadzą cześć relikwiom przedstawiciele służb mundurowych, z kolei przed kościołem oo. Bernardynów przedstawiciele wszystkich stanów Kościoła oraz świeckich zorganizowanych w ruchach i stowarzyszeniach religijnych - mówi proboszcz farny ks. Mirosław Nowak.
W kościele farnym o godz. 18:00 odbędzie się Msza Święta, której będzie przewodniczył abp Gintaras Linas Grušas, po liturgii ok. 19:00 zaplanowano koncert organowy Roberta Grudnia.
Z dziejami radomskiej fary związane są znane postacie z historii Polski m.in. król Kazimierz Wielki, który w 1360 roku ufundował świątynię. W jej murach modlili się: król Władysław Jagiełło, św. Jadwiga i św. Kazimierz - patron Radomia i diecezji radomskiej. W dzieje fary wpisane są historie życia tysięcy ludzi, którzy tutaj pogłębiali swoją wiarę i służyli ojczyźnie m.in. malarz Jacek Malczewski, sługa Boża Wanda Malczewska i bł. ks. Kazimierz Grelewski.
Historia kościoła farnego sięga roku 1360, kiedy rozpoczęto jego budowę. Budowla utrzymana jest głównie w stylu gotyckim. Od początku fara była integralną częścią Miasta Kazimierzowskiego i Zamku Radomskiego. Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii pochodzi z 1408 r. Około 1360 r. został wzniesiony z czerwonej cegły pierwotny, jednonawowy kościół, fundacji Kazimierza Wielkiego. W wiekach XV i XVI dobudowano kaplice boczne, z których zachowała się kaplica różańcowa, fundowana w 1481 r. przez mieszczanina Jana Warcaba. Św. Kazimierz Jagiellończyk, rezydując w Radomiu z polecania ojca w latach 1481-1483, traktował kościół farny jako świątynię zamkową i częste miejsce swej modlitwy.