Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Wspomnienie liturgiczne bł. H. Koźmińskiego

piątek, 13 października 2017 13:26 / Autor: Radosław Mizera
diecezja.radom.pl
Radosław Mizera

Z racji na obchodzony aktualnie Rok Bł. Honorata siostry ze Zgromadzenia Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej przygotowały materiały do wykorzystania w liturgii tego dnia.

Jego wielkość polegała na wierności Chrystusowi, dalekiemu spojrzeniu na potrzeby Polski - mówi biskup Henryk Tomasik z okazji przypadającego dzisiaj, 13 października liturgicznego wspomnienia bł. Honorata Koźmińskiego:

Z racji na obchodzony aktualnie Rok Bł. Honorata siostry ze Zgromadzenia Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej przygotowały materiały do wykorzystania w liturgii tego dnia: wprowadzenie do Mszy św., nabożeństwo oraz propozycję prelekcji. Siostra Mirosława Grunt, Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej podziękowała Bogu za życie i dzieła o. Honorata Koźmińskiego:

Kapucyn o. Gabriel Bartoszewski:

Danuta Wróbel, wieloletnia matka generalna służek:

W diecezji radomskiej w kilkunastu domach działają duchowe córki bł. Honorata. To m.in. Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, Zgromadzenie Córek Maryi Niepokalanej, Zgromadzenie Najświętszego Imienia Jezus pod opieką Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych.

Honorat Koźmiński urodził się 16 października 1829 r. w Białej Podlaskiej. W 1848 r. wstąpił do zakonu kapucynów w Lubartowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1852 r. W 1855 r. razem z Zofią Truszkowską założył w Warszawie Zgromadzenie Sióstr Felicjanek, którego zadaniem była działalność charytatywna. Po upadku powstania styczniowego rząd rosyjski skasował wszystkie klasztory katolickie.

Po kasacie klasztoru kapucynów w Warszawie w 1864 r. zamieszkał w Zakroczymiu w diecezji płockiej, a w latach 1892-1916 w Nowym Mieście. W celu ominięcia zakazu rosyjskiego Koźmiński zaczął zakładać w Kongresówce skryte zgromadzenia zakonne - tzw. skrytki, oparte na regule trzeciego zakonu św. Franciszka.

W latach 1872-1898 założył 14 żeńskich zgromadzeń zakonnych skrytych. Ich zadaniem miało być uświęcenie osobiste, działalność charytatywna i akcja apostolska w rodzinach, fabrykach, szpitalach itd. Uzyskał w 1889 r. aprobatę Stolicy Apostolskiej dla zgromadzeń bezhabitowych. Dzięki temu powstało 26 stowarzyszeń tercjarskich, a z nich powstało 16 zgromadzeń zakonnych. Powołał wówczas do życia m.in. Zgromadzenie Sióstr Serafitek w Warszawie.

Koźmiński zmarł 16 grudnia 1916 r. w Nowym Mieście nad Pilicą, w zakonie, wśród współbraci kapucynów. Został beatyfikowany 16 października 1988 r. przez Jana Pawła II. Kościół katolicki w Polsce wspomina bł. Honorata 13 października.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 m.in. Rokiem Honorata Koźmińskiego.