Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Francja w imię wolności religijnej występuje przeciwko krzyżowi

wtorek, 07 listopada 2017 11:41 / Autor: Radosław Mizera
Bp H. Tomasik/foto:R.Mizera
Radosław Mizera

Usuwanie krzyża to znak laicyzmu, który w praktyce wprowadza nietolerancję - uważa biskup radomski Henryk Tomasik, odnosząc się do wyroku nakazującego usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II w Ploërmel we Francji. Jego usunięcia w obecnej postaci z krzyżem z przestrzeni publicznej w ciągu sześciu miesięcy domaga się francuska Rada Stanu.

Bp Tomasik przypomniał, że 3 listopada 2009 roku Trybunał Europejski orzekł, że wieszanie krzyży w klasach oznacza zarówno naruszenie prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, jak i wolności religijnej uczniów. - Toczył się proces przeciwko rządowi włoskiemu. Stała się rzecz ciekawa, że po stronie rządu w obronie krzyża stanął prof. Weiler, nowojorski profesor prawa międzynarodowego i konstytucyjnego, a zarazem ortodoksyjny żyd. Nie przeszkadzało mu to, żeby bronić krzyża, który jest znakiem Chrystusa, zbawienia, ale także ponadczasowych wartości - mówił biskup Tomasik w audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.

Ordynariusz radomski wyraził zdziwienie, że Francuzi nie chcą uszanować ani św. Jana Pawła II ani krzyża. - Jednym z twórców Unii Europejskiej jest Robert Schuman, człowiek głęboko wierzący. Jeden z twórców zjednoczonej Europy przypomniał, że „wartością Europy jest Europa wartości” - powiedział biskup Tomasik.

Przywołał też jedno zdarzenie ze Światowych Dni Młodzieży w Polsce. - Przybyła do nas grupa Francuzów i ze zdziwieniem pytała się: nie ma u was dyktatury? Możecie śpiewać piosenki religijne na ulicy? Mamy paradoksalną sytuację. Francja w imię wolności religijnej występuje przeciwko krzyżowi. Wiele państw ma na swoich flagach krzyż: Grecja, Mołdawia, Norwegia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, czy Wielka Brytania i to nie przeszkadza. Krzyż jest nie jest tylko znakiem religijnym ale i znakiem wartości. Jest ważnym elementem kultury światowej - powiedział biskup radomski.