DIECEZJA RADOMSKA
Kolejny grób dziecka nienarodzonego
W diecezji radomskiej powstaje kolejne miejsce, gdzie będą chowane nienarodzone dzieci. Po Skarżysku-Kamiennej, takie miejsce będzie na cmentarzu w Starachowicach.
Tamtejsza nekropolia jest w stanie rozbudowy. Przy okazji prac powstanie także kolumbarium, w którym będą chowane nienarodzone dzieci. Pomysł stworzenia takiego miejsca zrodził się w wyniku rozmów z mieszkańcami i dyrekcją miejscowego szpitala powiatowego. Wcześniej ponad połowa rodziców odbierała swoje dzieci ze szpitala i organizowała pochówek we własnym zakresie.
Od 2 lat podobne miejsce pochówku znajduje się na cmentarzu na Łyżwach w Skarżysku-Kamiennej. Grób Dziecka Utraconego był inicjatywą miejscowych Rycerzy Kolumba. Na nagrobku umieszczono wizerunek Matki Bożej. Dzieciątko z aureolą na głowie znajduje się w łonie Maryi. Obok umieszczono cytat z Księgi Proroka Jeremiasza: „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię”.
Grób Dziecka Nienarodzonego został wybudowany przez Rycerzy Kolumba. – Od 6 lat zbieraliśmy datki na ten grób. Każdemu dziecku, a w szczególności zmarłemu w łonie matki, należy się szacunek i godny pochówek. Podpisaliśmy też porozumienie ze szpitalem i od tej pory każde dziecko nienarodzone, a pozostawione w szpitalu zostanie godnie pochowane – mówił Roman Wojcieszek, były prezydent Skarżyska-Kamiennej, a obecnie Rycerz Kolumba.
Rycerze Kolumba zajęli się m.in. zorganizowaniem w szpitalu powiatowym odpowiedniej chłodni, w której przechowywane są szczątki dzieci, których rodzice z różnych względów nie zdecydowali się pochować na własną rękę. Jedna z firm pogrzebowych ze Skarżyska zaoferowała też nieodpłatnie usługi pogrzebowe.
Dziecko martwo urodzone może złożyć w grobie każdy rodzic. Warunkiem jest uzyskanie aktu urodzenia, który uzyskuje się na podstawie wystawianej przez szpital Karty Martwego Urodzenia lub Karty Zgonu.