DIECEZJA RADOMSKA
Wdzięczność za troskę
Biskup Henryk Tomasik wyraził wdzięczność za przeprowadzenie tegorocznych rekolekcji wielkopostnych w Radomiu, również za podjęcie nowatorskich form tych nauk, które odbyły się nie tylko w kościołach, ale i szkołach. Również młodzież włączała się czynnie w rekolekcje przygotowując nabożeństwa i inscenizacje teatralne.
Tłumy młodzieży były na rekolekcjach, które odbyły się w Zespole Szkół Technicznych w Radomiu. Placówkę odwiedziła grupa ewangelizacyjna "Wyrwani z niewoli" z Białegostoku. Ich dewizą są słowa z Listu do Galatów: "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus". Członkowie grupy zanim spotkali Jezusa, szczęścia szukali w narkotykach, alkoholu, przemocy, czy pornografii.
Msze św. i rekolekcyjne konferencje w wielu parafiach dopełniały spektakle teatralne. - By rekolekcje nie były tylko czasem wolnym od zajęć, zawsze staramy się urozmaicić je jakąś inscenizacją. Sądzę, że jest to sposób głębszego docierania do tych do treści, które głosimy na kazaniach - powiedział ks. Mariusz Krycia, wikariusz w radomskiej parafii Matki Odkupiciela. Wyreżyserował on spektakl "Zraniony Pasterz", który wystawiła młodzież z parafialnej grupy teatralnej. Uczniowie radomskiej samochodówki i Zespołu Szkół Muzycznych obejrzeli dramat według scenariusza Tomasza Drabika i ks. Tomasza Waśkiewicza "Przemijanie 2.0. ".
Z kolei w Wyższym Seminarium Duchownym uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali Pokój Papieski, gdzie zgromadzonych jest najwięcej w diecezji pamiątek po bł. Janie Pawle II. W seminaryjnej auli obejrzeli dwa spektakle teatralne. "Kopciuszka" wystawiła grupa teatralna osób z zespołem Downa. Alumn Krzysztof Kołtunowicz wystawił monodram "Wiara". Recytował wiersze m.in. Herberta, Wojtyły, Szymika, Poświatowskiej. Ich wyboru dokonał ks. Piotr Turzyński, wicerektor WSD. - Chciałem pokazać poetów, którzy są ludźmi wiary, którzy stawiają Bogu pytania, niejednokrotnie trudne - wyjaśnił ks. Turzyński.
Maturzyści z Radomia i okolic swoje rekolekcje przeżywali pod hasłem "Gdzie oni są, gdzie wszyscy Moi przyjaciele?" w kościele Matki Bożej Miłosierdzia. Poprowadził je ks. Kamil Jan Kowalski, student biblistyki na KUL-u. Opowiadał młodym o wierze i budowaniu wzajemnych relacji. Gościem pierwszego dnia była pochodząca z Zakrzewa Agnieszka Falińska, która przeszła około 900 km w pielgrzymce do grobu św. Jakuba.
Biskup Henryk Tomasik wyraził wdzięczność za przeprowadzenie tegorocznych rekolekcji wielkopostnych w Radomiu, również za podjęcie nowatorskich form tych nauk, które odbyły się nie tylko w kościołach, ale i szkołach. - Dziękuję za różne pomysły, za ubogacenie rekolekcji przez różne formy przeżywania spotkań przez młodzież i czynię to teraz publiczne. Coraz bardziej nasze społeczeństwo staje się pluralistyczne, i także w duszpasterstwie pojawiają się różne propozycje obok tradycyjnych form rekolekcji. Byłem w szkole muzycznej, gdzie młodzież z duszpasterzem przygotowała spektakl teatralny, który był poświęcony refleksji nad czasem. Cieszę się, że w wielu szkołach były ciekawe propozycje rekolekcji - powiedział biskup Tomasik.