Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Jutro post, czyli...

wtorek, 13 lutego 2018 11:45 / Autor: Jakub Szczechowski
Jutro post, czyli...
fot. www.diecezja.radom.pl
Jakub Szczechowski

Jutro Środa Popielcowa. Obowiązuje nas post.

 - Środa Popielcowa i Wielki Piątek to są dni, kiedy obowiązuje nasz post, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i dwa posiłki skromniejsze wieczorem i rano oraz jeden do syta - wyjaśnia ks. Marcin Rogala, specjalista prawa kanonicznego. Obowiązek ten nie dotyczy osób chorych, które muszą np. częściej jeść, zażywają leki w korelacji z posiłkiem. Ks. Marcin Rogala zauważa, że jest to też realizacja piątego przykazania. Do zachowania postu zobowiązane są osoby w wieku 18-60 lat. Czym innym jest obowiązek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w każdy piątek roku, poza uroczystościami. Dotyczy osób, które ukończyły 14 lat.

Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post, w którym zobowiązani jesteśmy także nie uczestniczyć w zabawach. - Wszystkie dni Wielkiego Postu są dniami, kiedy nie możemy bawić się, urządzać żadnych zabaw i brać w nich udział - mówi ks. Rogala, który zaleca, aby zrezygnować również z koncertów muzyki rozrywkowej.

Tak post jak i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych to nie tylko przepisy. - Ten czas pokutny ma umocnić naszego ducha, ma nas przybliżyć do Pana Boga, ma nas nakierować na jakieś większe dobro, na dobro duchowe. Jak podaje Księga Koheleta wszystko ma swój czas. Jest czas zabaw i powstrzymywania się od nich, czas rodzenia się i umierania. Wszystko ma swój czas. Człowiekowi potrzebny jest czas na godziwą rozrywkę, ale jest też potrzebny czas na wyciszenie się, zastanowienie nad sobą - tłumaczy ks. Marcin Rogala.

Kodeks Prawa Kanonicznego poświęca pokucie drugi rozdział:

            Kan. 1249 - Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość, zgodnie z postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów.

            Kan. 1250 - W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu.

            Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

            Kan. 1252 - Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.

            Kan. 1253 - Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.