DIECEZJA RADOMSKA
Resortowe wsparcie dla cystersów z Wąchocka
Ponad 1,1 mln złotych otrzymali cystersi z Wąchocka na remont dachu Domu Opata i kościoła. Zadanie będzie realizowane w dwóch etapach. Wsparcie pochodzi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które właśnie rozstrzygnęło konkurs "Ochrona Zabytków na 2018 rok". Cysterski klasztor od roku znajduje się na prestiżowej liście zabytków "Pomnik Historii".
W ramach pierwszego etapu zostanie przeprowadzony remont dachu kościoła. Na ten cel zakonnicy otrzymali 800 tysięcy złotych. Drugi etap przewiduje prace przy ratowaniu konstrukcji drewnianej dachu wraz z wymiana pokrycia tzw. Domu Opata. Tutaj prace pochłoną 320 tys. złotych.
Wąchocki klasztor jest znaczącym obiektem europejskiego dziedzictwa kulturowego, największym zespołem romańskim w Polsce. Został zbudowany na przełomie XII i XIII w. Jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych przykładów architektury romańskiej w Polsce.
Opat klasztoru o. Augustyn Eugeniusz przypomina, że od chwili powrotu cystersów do Wąchocka, na początku lat 50. ub. wieku, trwa proces przywracania zabytku do dawnej świetności.
Początki klasztoru cystersów sięgają 1179 r. W Wąchocku zachowało się bardzo wiele elementów dawnego klasztoru - w skrzydle wschodnim armarium (skarbiec, gdzie przechowywano m.in. księgozbiór), kapitularz, fraternia (sala wspólnej pracy), a na piętrze dormitorium, w skrzydle refektarz z bogatą kamieniarką romańską. W XV w. kościół przebudowano w stylu gotyckim. W następnym stuleciu dobudowano pałac opacki.
Dodajmy, że ministerialne wsparcie otrzymała również parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Radomiu. 130 tys. złotych zostanie przeznaczonych na renowację elewacji kościoła.