Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Wielka Sobota i Wigilia Paschalna

sobota, 31 marca 2018 00:29 / Autor: Jakub Szczechowski
Wielka Sobota i Wigilia Paschalna
fot. W.Chochoł/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Wielka Sobota trwa do zmroku. To czas ciszy, modlitwy przy grobie Jezusa Chrystusa, ale także święcenia pokarmów. Po zmierzchu rozpoczyna się Liturgia Wigilii Paschalnej. Będziemy radować się, że Pan zmartwychwstał.

Kościół zawsze trwa na modlitwie - podkreśla liturgista ks. Tomasz Herc. Wierni adorują Najśw. Sakrament. O godz.9 w radomskiej katedrze można wziąć też udział w Liturgii Jutrzni. Wieczorem wierni gromadzą się na Liturgii Wigilii Paschalnej, która nie przynależy już do Wielkiej Soboty. - Zmienia się całkowicie nastrój liturgii. Pojawia się biały kolor szat. Będą biły dzwony. To już lest liturgia Niedzieli Zmartwychwstania. Rozpoczyna się czas paschalnej radości - wyjaśnia ks. Tomasz Herc. Liturgia składa się z kilku części. Rozpoczyna się  przed świątynią poświęceniem ognia i przygotowaniem paschału - symbolu zmartwychwstałego Chrystusa. - Przewodniczący liturgii poświęca i błogosławi ogień, następnie rzeźbi na świecy paschalnej poszczególne cyfry nowego roku i dwie litery greckie: alfa i omega, oznaczające Chrystusa, który jest początkiem i końcem wszelkiego stworzenia - mówi liturgista. Paschał jest wnoszony procesyjnie do kościoła. Trzykrotnie śpiewa się: Światło Chrystusa, a wierni odpowiadają: Bogu niech będą dzięki i odpalają świece od ognia paschału. Na trzeci wezwanie zapalają się światła w ciemnej dotąd świątyni. - Ciemność grzechu i śmierci zostaje rozproszona przez światłość zmartwychwstałego Chrystusa - mówi ks. Tomasz Herc. Kolejnym ważnym elementem jest odśpiewanie Exsultetu, czyli orędzia paschalnego: "Weselcie się już zastępy aniołów w niebie..."

Druga część to bogata liturgia Słowa Bożego. Może to być aż osiem czytań. Po każdym czytaniu następuje psalm responsoryjny i specjalna modlitwa celebransa. Trzecia część to liturgia chrzcielna z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Tradycją Kościoła było udzielanie tej nocy sakramentu chrztu. Dziś jest to upamiętniane obrzędami. - Należy do nich litania do Wszystkich Świętych i obrzęd błogosławieństwa wody chrzcielnej. Następnie wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne, uświadamiają sobie ten wielki dar chrztu św.  i przyjmują znak pokropienia wodą święconą - opisuje tę część liturgista. Ostatnia odsłona to wielkanocna liturgia eucharystyczna.

Warto dodać, że Liturgia Wigilii Paschalnej nazywana jest matką wszystkich liturgii i matką wszystkich wigilii. - Jest najważniejszą i najpiękniejszą liturgią Kościoła - konkluduje ks. Tomasz Herc.

Radio Plus Radom będzie transmitować Liturgię Wigilii Paschalnej z katedry na Wawelu o godz. 20.