Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza, dziewica
Dziś jest: Poniedziałek, 25 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Nauczyciele na Jasnej Górze

poniedziałek, 02 lipca 2018 16:10 / Autor: Jakub Szczechowski
Nauczyciele na Jasnej Górze
fot. Biuro Prasowej Jasnej Góry
Jakub Szczechowski

7 tys. osób wzięło udział w 81. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę. Mszy Św. przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik.

Ks. bp Tomasik mówił o znaczeniu wychowania. - Wychowywanie jest przede wszystkim obdarowywaniem człowieczeństwem. Dzisiaj wpatrujemy się w najpiękniejszego Wychowawcę. Maryja jest pięknem człowieka, pięknem nie tylko estetycznym, ale istotowym. Pięknem wynikającym z syntezy Bożej miłości z dobrocią, duchowością, pokorą i przenikliwością. Wpatrujemy się w Maryję i chcemy od Niej uczyć się przede wszystkim naszej relacji do Pana Boga. Maryja jest Nauczycielką, uczy nas wiary i zawierzenia Bożemu Słowu. W ręce Tej najpiękniejszej Nauczycielki chcemy dzisiaj złożyć pragnienie dobrego wypełnienia misji, którą jest wychowanie dzieci i młodzieży. To bardzo trudne zadanie - mówił w homilii (za: Biuro Prasowej Jasnej Góry). Biskup radomski zauważył, że obecne zmiany społeczne wymagają aktywnej odpowiedzi nie tylko nauczycieli, ale także rodziców i duszpasterzy. Z nauczycielami był także ks. bp Piotr Turzyński, krajowy duszpasterz nauczycieli. 

Dwudniowa pielgrzymka nauczycieli wpisała się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. O służbie Bogu i Ojczyźnie mówił ks. prof. Tadeusz Guz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przywołał w tym celu przykłady Polaków, działających w sferze nauki czy kultury, a łączących to z głęboką wiarą. Temat walki i budowania niepodległości podjął historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Andrzej Nowak. Nauczyciele zapoznali się także z postawą błogosławionej nauczycielki Natalii Tułasiewicz. 

Oprócz programu historycznego pedagodzy mieli wiele sposobności do indywidualnej i wspólnotowej modlitwy. To Apel Jasnogórski, adoracja Najśw. Sakramentu, różaniec, czy droga krzyżowa. Uczestniczyli także w koncercie zespołu z parafii św. Antoniego w Lublinie.

Pielgrzymka odbyła się pod hasłem: "W służbie Bogu i Ojczyźnie".