Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Szkaplerz w Wysokim Kole

sobota, 14 lipca 2018 17:23 / Autor: Jakub Szczechowski
Szkaplerz w Wysokim Kole
fot. sanktuarium w Wysokim Kole
Jakub Szczechowski

W poniedziałek w sanktuarium w Wysokim Kole będzie można przyjąć szkaplerz. Tego dnia obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, czyli popularnie Matki Bożej Szkaplerznej.

Historia szkaplerza wiąże się z objawieniem się Maryi św. Szymonowi Stockowi, przełożonemu generalnemu karmelitów. Miało to miejsce niemal 770 lat temu w Cambridge. Maryja podała Szymonowi brązową szatę i powiedziała: Przyjmij, synu, szkaplerz twego zakonu, jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania.

Ta forma czci oddawanej Matce Bożej bardzo szybko rozpowszechniała się. Niemal wszyscy królowie Polscy nosili szkaplerz. Nosili też święci jak św. Maksymilian, św. Jan Bosko czy św. Jan Paweł II. Obecnie szkaplerz to na dwa małe kawałki płótna z wizerunkami Matki Bożej Szkaplerznej i Najśw. Serca Jezusa. Jeden spoczywa na piersiach, a drugi na plecach. Papież św. Pius X zezwolił ze względów praktycznych na zastąpienie szkaplerza medalikiem szkaplerznym. Także Wysokie Koło ma szkaplerzne tradycje. Istniało tu Bractwo Szkaplerza Świętego. Nabożeństwo do NMP z Karmelu jest ciągle żywe.

Szkaplerz będzie można przyjąć podczas Mszy Św. o godz. 17. Szkaplerze będą już przygotowane. Nie trzeba będzie ich kupować. - Na tę Mszę Św. zapraszamy tych, którzy noszą szkaplerz i tych, co są wpisani do Księgi Bractwa Szkaplerza tu w Wysokim Kole. Będziemy się modlili w Waszej intencji. Po Mszy Św. odbędzie się spotkanie w herbaciarni - zaprasza ks. Szymon Mucha, kustosz Sanktuarium NMP Królowej Różańca Św. w Wysokim Kole.

źródło: brewiarz.pl