DIECEZJA RADOMSKA
Szukali Boskiego Oblicza za pomocą ikon
Dwadzieścia jeden osób - uczestników warsztatów i pracujących samodzielnie - zaprezentuje w piątek, 11 stycznia napisane przez siebie ikony. W filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu odbędzie się wernisaż prac radomskich ikonografów.
Grupa radomskich ikonopisów zaczęła się tworzyć w 2013 roku, po wystawie Drogi Ikony w kościele Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu zorganizowanej w ramach Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Dołączają do niej uczestnicy kolejnych edycji warsztatów ikonopisania, prowadzonych w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św.Filipa Neri w Radomiu. - Nie da się ikony malować jak innego obrazu: poczuję wenę i zacznę malować. Tu trzeba też pokory, wyciszenia i przede wszystkim poznania pewnego kanonu - wyjaśnia ks. Grzegorz Tęcza - opiekun duchowy radomskich ikonopisów i współprowadzący warsztaty ikonopisania w Radomiu i dodaje: - Szukamy Boskiego Oblicza. Nie w sensie fizycznego podobieństwa, ale przede wszystkim w duchowej głębi:
Warsztaty rozpoczynają się po zebraniu grupy minimum dziesięciu osób chętnych. Trwają one 42 godziny, a uczestnicy poznają kolejne etapy powstawania ikony, technikę malowania temperą jajeczną, podstawy złocenia i proces gruntowania podobrazia. Podczas warsztatów wykonują szkic do ikony św. Oblicza, wprawki malarskie w technice tempery jajowej, złocenie szlagmetalem oraz ikonę Świętego Oblicza (Mandylionu) w technice tempery jajowej na zagruntowanej desce. Szczegóły dotyczące warsztatów i działającej od sześciu lat grupy znaleźć można na stronie internetowej www.ikony.radom.pl.
Efekty prac prezentowane są podczas wernisaży w radomskiej bibliotece. Jeden z nich właśnie w piątek, 11 stycznia o godz. 18.00. Podczas spotkania będzie można również dowiedzieć się więcej na temat pisania ikon, spotkać się z ich autorami, zaczerpnąć wiedzy o najbliższych warsztatach.
Wystawie medialnie patronuje Radio Plus Radom.