DIECEZJA RADOMSKA
Trzy posiłki i bez mięsa
W Wielki Piątek pościmy - rezygnujemy z mięsa i ograniczamy liczbę posiłków, a w Wielką Sobotę warto tradycyjnie powstrzymać się od spożywania potraw mięsnych.
W Wielki Piątek katolicy zobowiązani są do postu. Post ma wymiar jakościowy i ilościowy. Nie jemy zatem pokarmów mięsnych. Liczba posiłków nie powinna zaś przekraczać trzech (jeden do syta i dwa mniejsze). Obowiązek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dotyczy osób, które ukończyły 14 lat, natomiast obowiązek postu - osób między 18. a 60. rokiem życia. Liturgista ks. Tomasz Herc.
Wielka Sobota jest natomiast dniem tradycyjnej wstrzemięźliwości od mięsa. Kościół nie nakazuje, ale zachęca do takiej ascezy. - W naszych domach nasze babcie i mamy pewnie nam mówiły, że pokar mięsny je się po tzw. święconce. W liście apostolskim o świętowaniu tych dni paschalnych jest zachęta, żeby zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych do liturgii Wigilii Paschalnej - mówi ks. Herc.
Dodajmy, że za tydzień w piątek 26 kwietnia można wyjątkowo jeść mięso. Wypada on bowiem w Oktawie Wielkanocnej i Kościół trwa w radości ze zmartwychwstania Chrystusa.