Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Wielki Piątek

piątek, 19 kwietnia 2019 01:27 / Autor: Jakub Szczechowski
Wielki Piątek
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Dziś w centrum jest krzyż. W Wielki Piątek wspominamy mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. 

Dziś nie jest sprawowana Msza Św. Uczestniczymy w Liturgii Męki Pańskiej. - To jedyny raz w ciągu roku liturgicznego, kiedy Kościół nie celebruje Mszy Św. Gromadzi się, by rozważać misterium Męki Pańskiej. Są dwa takie elementy: Droga Krzyżowa, która w większości parafii jest ok. godz. 15 (godzina Męki Pańskiej) i  wieczorna liturgia - jedyna liturgia tego dnia - mówi liturgista ks. Tomasz Herc. 

Liturgia Męki Pańskiej rozpoczyna się w ciszy. Celebrans pada na twarz i leży krzyżem przed ołtarzem. Wierni w tym czasie klęczą. - Nasze grzechy, nasze słabości doprowadziły do męki i śmierci Jezusa. Ten symboliczny gest kapłana, w który wierni włączają się klęcząc to jest gest przebłagania Boga i prośby o wybaczenie naszych grzechów. Liturgia Słowa przypomina o odkupieniu człowieka. Słuchamy opisu Męki Pańskiej wg św. Jana. Warto zwrócić uwagę na rozbudowaną modlitwę wiernych.  Zawiera ona 10 wezwań za wszystkie stany Kościoła.

Następną częścią liturgii jest adoracja krzyża. Kapłan odsłaniając krzyż trzykrotnie śpiewa: "Oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata". - My wszyscy, obecni na liturgii odpowiemy wtedy "Pójdźmy z pokłonem", przyklękając i patrząc na narzędzie zbrodni, które stało się narzędziem naszego zbawienia, na którym Jezus oddał za nas życie. Jest to taki czas, by w liturgii dotknąć krzyża, ucałować ten krzyż, oddać Chrystusowi chwałę za to, że za mnie oddaje życie - mówi ks. Herc.

Krzyż prowadzi nas do Stołu Pańskiego. Mimo że Msza Św. nie jest sprawowana, można przystąpić do Komunii Św. Liturgia kończy się przeniesieniem Najśw. Sakramentu do Grobu Pańskiego. Rozpoczyna się czas adoracji do Liturgii Wigilii Paschalnej. - Chociaż w każdej kaplicy Grobu Pańskiego znajduje się figura Jezusa, który umarł, to jej najważniejszym miejscem jest wystawiony w monstrancji, okryty białym welonem Najśw. Sakrament - Jezus żywy i prawdziwy, który pozostał ze swoim ludem, którego tam czcimy i adorujemy. Te różne przedstawienia groty, w której pochowano ciało Jezusa jest bardziej dla naszych oczu - dla serca, wiary patrzmy na Jezusa w Najśw. Sakramencie - zachęca nasz rozmówca.

Radio Plus Radom przeprowadzi o godz. 18 transmisję Liturgii Męki Pańskiej z radomskiej katedry. Przewodniczył jej będzie ks. bp Henryk Tomasik.