DIECEZJA RADOMSKA
2020 Rokiem Jana Pawła II
Radni Sejmiku Województwa Łódzkiego jednogłośnie przyjęli stanowisko w sprawie ogłoszenia roku 2020 Rokiem Jana Pawła II w województwie łódzkim.
Z inicjatywą ogłoszenia 2020 rokiem Jana Pawła II wyszli radni Polskiego Stronnictwa Ludowego. W przyszłym roku obchodzić będziemy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. - Chcielibyśmy, aby ta data nie przeszła bez echa. Aby pamięć o Janie Pawle II była wśród nas ciągle żywa – wyjaśnia radny Dariusz Klimczak, wiceprezes PSL.
„Ogłoszenie przez Sejmik Województwa Łódzkiego roku 2020 Rokiem Jana Pawła II pozwoli na oddanie hołdu naszemu wielkiemu Rodakowi w rocznicę Jego setnych urodzin, a także stanie się znakomitą okazją do przypomnienia Jego nauk - ważnych szczególnie w obecnych czasach, kiedy Polacy potrzebują przywrócenia braterstwa, jedności i wzajemnego szacunku” – czytamy m.in. w przyjętym stanowisku.
Poniżej pełna treść stanowiska:
Stanowisko Sejmiku w sprawie ogłoszenia roku 2020 w Województwie Łódzkim Rokiem Jana Pawła II
W dniu 18 maja 2020 roku obchodzić będziemy stulecie urodzin Karola Wojtyły, znanego światu jako papież Jan Paweł II, naszego wielkiego Rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu, kapłana, naukowca, poligloty, etyka, działacza na rzecz ekumenizmu i pokoju na świecie. Kanonizowany przez Kościół Katolicki, nazywany „Wielkim” przez chrześcijan i światowych przywódców zapisał się na stałe nie tylko w tysiącletniej historii Polski, ale także w historii powszechnej.
Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach. W 1978 roku zasiadł na tronie Stolicy Piotrowej, jako pierwszy papież nie-Włoch od 1523 roku. Jego życiorys czyni z niego wzorzec księdza, nauczyciela i człowieka zaangażowanego w ulepszanie świata.
Życiową misją papieża była walka o godność i szacunek każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach. Nazywany „papieżem pielgrzymem”, odbył 104 podróże duszpasterskie do każdego zakątka świata. W swoich homiliach otwarcie krytykował kapitalistyczny wyzysk człowieka przez człowieka, apelował o pokój i braterstwo, krytykował reżimy tak południowoamerykańskie jak komunistyczne. Jego postępowanie było wyrazem nadzwyczajnej odwagi. W 1981 roku przeżył zamach na swoje życie. Został postrzelony na Placu Świętego Piotra, przeżył i wybaczył zamachowcowi, nie zmieniając jednak swojego zaangażowania w krzewienie sprawiedliwości i pokoju na świecie.
Był pierwszym w dziejach papieżem, który przekroczył drzwi synagogi i meczetu. O Żydach wyrażał się jako „starsi bracia w wierze”, inicjując historyczny przełom w historii stosunków judaizmu i chrześcijaństwa. W duchu ekumenizmu dążył także do pojednania wszystkich odłamów chrześcijaństwa, stawiając nacisk na podobieństwa, nie na różnice.
Nigdy nie zapomniał jednak o Ojczyźnie. Sprawy Polski i Polaków traktował jako osobisty priorytet. Jego słynne kazanie z czerwca 1979 roku ze słowami „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej Ziemi” traktowane jest jako symboliczny początek upadku reżimu komunistycznego w Polsce i całej środkowo-wschodniej Europie. Nie można także zapominać, że był on gorącym zwolennikiem i orędownikiem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Jan Paweł II odcisnął swoje wyjątkowe piętno także na Województwie Łódzkim. Jego wizyta w Łodzi w roku 1987 przeszła do historii przede wszystkim dzięki słynnemu na cały świat spotkaniu z włókniarkami w zakładach „Uniontex”. Sam Ojciec Święty podkreślił w swoim przemówieniu, że było to wydarzenie bez precedensu: „Nigdy w czasie moich wizyt duszpasterskich we Włoszech czy innych krajach, chociaż wielokrotnie spotykałem się ze światem pracy, nie było mi dane spotkać się z zakładem, gdzie pracują w większości kobiety” – mówił do zgromadzonych Jan Paweł II. Wielkim wydarzeniem na mieszkańców Województwa Łódzkiego była także Jego pielgrzymka do Polski w roku 1999. Wówczas w dniu 14 czerwca spotkał się z wiernymi w Łowiczu, gdzie tematem Jego nauczania były sprawy wychowania młodzieży i szkolnictwa. Wśród setek tysięcy uczestników spotkania na łowickich błoniach byli uczniowie, nauczyciele, rodzice i władze oświatowe oraz młodzież z całego kraju. Papież Jan Paweł II zapisał się także w historii instytucjonalnego Kościoła z naszego regionu, powołując bullą „Totus Tuus Poloniae populus” z dnia 25 marca 1992 roku nową Diecezję Łowicką. Podczas wspomnianej wizyty w Łowiczu, Ojciec Święty nawiedził katedrę łowicką i „sua voce” nadał jej tytuł Bazyliki Mniejszej. Ilość szkół imienia Jana Pawła II, ulic, pomników i miejsc pamięci w całym Województwie Łódzkim wskazuje na wciąż żywą wśród mieszkańców naszego regionu pamięć o Osobie Papieża Polaka i Jego nauczaniu a także o rozwijającym się kulcie Świętego Jana Pawła II.
Ogłoszenie przez Sejmik Województwa Łódzkiego roku 2020 Rokiem Jana Pawła II pozwoli na oddanie hołdu naszemu wielkiemu Rodakowi w rocznicę Jego setnych urodzin, a także stanie się znakomitą okazją do przypomnienia Jego nauk – ważnych szczególnie w obecnych czasach, kiedy Polacy potrzebują przywrócenia braterstwa, jedności i wzajemnego szacunku.