DIECEZJA RADOMSKA
Oazowy dzień wspólnoty - cz. II
Ponad 450 osób wzięło udział w drugim w te wakacje Dniu Wspólnoty Ruchu Światło-Życie diecezji radomskiej. Oazowicze z diecezji radomskiej spotkali się w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.
Organizowane dni wspólnoty są owocem nauczania ks. Franciszka Blachnickiego - założyciela Ruchu Światło-Życie. Ks. Blachnicki odczytując drogę świętości założył sobie, że trzynastego dnia oaz rekolekcyjnych, wszyscy uczestnicy z okolicznych oaz będą zjeżdżać się, żeby zbudować wspólnotę - wyjaśnia ks. Krzysztof Dukielski - diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej:
Siostra Małgorzata Kobylarz - moderatorka diecezjalna Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej podkreśla, że radością inaczej dzieli się w grupie rekolekcyjnej, a inaczej spotykając znajomych, którzy są na innych oazach. Jak dodaje, młodzież bardzo wnikliwie traktuje hasło tegorocznej oazy "Wolni-wyzwalający":
W drugim w te wakacje dniu wspólnoty uczestniczyło około 450 osób z ośmiu oaz: sześć z nich to oazy dziecięco-młodzieżowe z diecezji radomskiej, pozostałe dwie to oazy rodzin z diecezji zamojsko-lubaczowskiej i warszawsko-praskiej. Uczestnicy podkreślają, jak ważne są takie spotkania oraz formacja w Ruchu Światło-Życie:
Hasło tegorocznych rekolekcji towarzyszyło wszystkim - nawet najmłodszym oazowiczom. Animatorka Marta Gieranowska z parafii bł. Annuarity i jednocześnie z radomskiej Fary opowiada, w jaki sposób przekonywać do wolności uczestników z drugiego stopnia Oazy Dzieci Bożych. - Okazało się, że dzieci mogą żyć bez telefonów, to było dobre zarówno dla nich, jak i dla rodziców - wyjaśnia animatorka:
Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Albert Warso z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, w przeszłości animator i moderator Ruchu. W swoim słowie podkreślał, jak ważne w dzisiejszym świecie jest bycie wolnym i wyzwalającym. - Nie do wszystkich potrafi przemówić ksiądz czy siostra zakonna, a czasem twoje świadectwo może bardziej przemówić do ludzkiego serca i obdarzyć wolnością - przekonywał ks. Warso:
W swoim słowie ks. Albert Warso przytoczył przykłady ludzi, którzy na przestrzeni lat byli wolni i jednocześnie wyzwalający innych. Wspominał dwunastu Apostołów na czele ze św. Piotrem, św. Franciszka z Asyżu, 12-letnią świętą Marię Goretti, bł. Pier Giorgia Frassatiego, św brata Alberta, św. Faustynę Kowalską, św. Jana Pawła II oraz chłopaka, który po Przystanku Woodstock jednym przytuleniem przekonał zagubioną dziewczynę o Bożej miłości. Całości homilii wysłuchać można tutaj:
Po wspólnej Mszy św. oazowicze poznali świadectwa przedstawicieli poszczególnych oaz, którzy opowiedzieli o tym, co w ciągu trzynastu dni rekolekcji Chrystus uczynił w ich życiu. Następnie przyszedł moment na "godzinę odpowiedzialności". Wtedy dzieci podejmowały Dziecięcą Krucjatę Niepokalanej, a starsi zobowiązywali się do podjęcia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.