DIECEZJA RADOMSKA
Sierpień miesiącem dobrowolnej abstynencji
Sierpień w Polsce od wielu lat przeżywany jest jako miesiąc abstynencji, w którym wielu naszych rodaków powstrzymuje się całkowicie od spożywania alkoholu. Niektórzy wpisują się do ksiąg trzeźwościowych wystawionych w tym czasie w kościołach, inni podejmują takie postanowienie tylko w swoim sercu.
Alkohol w Polsce jest dostępny zawsze i wszędzie. Ta destrukcyjna substancja psychoaktywna jest na wyciągnięcie ręki i pogłębia proces degradacji społecznej – napisał bp Tadeusz Bronakowski w corocznym apelu Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień – miesiąc abstynencji. W apelu ponowiony został postulat wprowadzenia całkowitego zakazu reklamy alkoholu oraz skuteczniejszego egzekwowania zakazu jego sprzedaży osobom nieletnim.
Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości zachęcał, aby sierpień stał się miesiącem dobrowolnego daru abstynencji „składanego w intencji powstania z nałogów naszych sióstr i braci”.
Kaznodzieja stwierdził, że odpowiedzialność za nadużywanie przez Polaków alkoholu, ponoszą również ludzie pracujący w mediach.
I właśnie uzależnionym pomaga duszpastwerstwo trzeźwości diecezji radomskiej. Takie ośrodek znajduje się przy ul. Starokrakowskiej 144 w Radomiu, który prowadzi program 12 kroków. Diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Mirosław Kszczot:
Ks. Kszczot zachęcił do dobrowolnej abstynencji:
Prawie 700 tys. Polaków jest uzaleznionych od alkoholu. Statystycznie pijemy ponad 10 litrów mocnych trunków rocznie.