Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Zmiany na mapie powołań w diecezji radomskiej

czwartek, 01 sierpnia 2019 15:01 / Autor: Radosław Mizera
Elżbietanki Cieszyńskie/http://elzbietanki.cieszyn.pl
Radosław Mizera

- Przeciwnikiem powołania jest egoizm i materializm. Dlatego trzeba być gotowym do poświęcenia - powiedział biskup Henryk Tomasik, który był gościem Radia Plus Radom. W ostatnim czasie w diecezji radomskiej ubyło 5 wikariatów, a w niektórych parafiach ograniczono liczbę księży. Zamknięto również kilka domów zakonnych, głównie zgromadzeń żeńskich.

- Potwierdzam, że musieliśmy zamknąć 5 wikariatów. To efekt mniejszej liczby młodych księży. Dla nas jest to wyzwanie duszpasterskie tym bardziej, że o księży prosi m.in. ordynariat polowy. Potrzebni są też duszpasterze do pracy z Polonią w Niemczech czy Wielkiej Brytanii - poinformował biskup Tomasik. Obecnie w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu do kapłaństwa przygotowuje się ponad 50 alumnów. Na pierwszy rok zgłosiło się 10 kandydatów.

Zdaniem księdza biskupa brak powołań jest złożonym zagadnieniem. Przypomniał, że kilkanaście lat temu pojawił się artykuł na temat zmniejszającej się liczby powołań żeńskich. - Już wówczas zaobserwowano, że zmienia się profil polskiej dziewczyny, zachowania kobiet. To były mocne tezy dotyczące zmiany kulturowej w postawie młodych dziewcząt. W dużym stopniu wpłynęło to na ilość kandydatek do zakonów - podkreślił ordynariusz radomski.

Bp Tomasik dodał, że osoba, które chce wstąpić do zakonu musi wiedzieć, że elementem realizowania tego powołania jest poświęcenie. Pytanie, czy w pokoleniu młodych kobiet jest większy duch poświęcenia niż przed laty? To poważne zjawisko kulturowe. Służą powołaniu te rodziny, które uczą swoje dzieci poświęcenia, bezinteresowności czy gotowości do ofiary. Dzisiaj praca sióstr zakonnych jest niedostrzegalna. Byłoby dobrze, gdyby domu zakonne mogły się cieszyć ze wsparcia parafian, bowiem niektóre placówki przeżywały problemy materialne - powiedział biskup radomski.

- Każde powołanie jest indywidualną historią kontaktu człowieka z Bogiem. Z głębokiej wiary rodzi się poczucie zrobienia czegoś dla Kościoła. Przeciwnikiem powołania jest egoizm i materializm. Dlatego trzeba być gotowym do poświęcenia - dodał ksiądz biskup.

2 miesiące temu z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej odeszły siostry kapucynki. - W naszym sanktuarium bardzo potrzebna jest posługa sióstr zakonnych. Dlatego jestem bardzo wdzięczny, że na nasze zaproszenie do współpracy odpowiedziały elżbietanki cieszyńskie. Oficjalne powitamy siostry 12 września. Będą posługiwały w kościele i domu miłosierdzia - powiedział ks. Jerzy Karbownik, kustosz skarżyskiego sanktuarium maryjnego.

Elżbietanki Cieszyńskie są instytutem zakonnym na prawie papieskim o ślubach prostych, należącym do I Zakonu świętego Franciszka. Ich głównym celem jest pielęgnowanie chorych i pomoc w duszpasterstwie parafialnym.