DIECEZJA RADOMSKA
20. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej w Czarnej
Wobec wielu zagrożeń, w dziele wychowania bardzo potrzeba silnych rodzin - mówił biskup Henryk Tomasik, który celebrował Mszę świętą w sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej koło Końskich. Świętowano tam 20. rocznicę koronacji obrazu maryjnego i 100-lecie istnienia parafii.
- Bolejemy nad ironizowaniem Mszy św., procesji, nad bezczeszczeniem wizerunku Matki Najświętszej. Potrzebni są rodzice, którzy nauczą szacunku do drugiego człowieka i do rzeczy świętych. Młodzi stają dziś przed zagrożeniem różnych teorii o małżeństwie i rodzinie. Kto tym młodym może pomóc lepiej i skuteczniej niż zdrowe rodziny? - pytał biskup radomski.
Początek kultu Matki Bożej w Czarnej datuje się na przełom XVI i XVII w., kiedy to - według podania - ludziom pracującym przy wypalaniu węgla drzewnego i wytapianiu rudy żelaza ukazała się Maryja. W miejscu objawienia wybudowano kapliczkę i umieszczono w niej obraz. W latach 1763-64 w Czarnej stanął mały kościółek, do którego przeniesiono obraz. Od 1919 r. Czarna jest parafią, a w 1930 r. konsekrowano w niej nowy, większy kościół. Biskup Jan Kanty Lorek zdecydował w 1963 r. o podniesieniu tego miejsca do rangi sanktuarium, którym od 1971 r. opiekują się księża pallotyni.
Koronacja cudownego obrazu odbyła się 5 września 1999 roku. W uroczystościach uczestniczyło ok. 120 kapłanów, kilkunastu biskupów oraz kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Obraz ukoronowali prymas Polski kard. Józef Glemp z bp. Janem Chrapkiem, ówczesnym ordynariuszem diecezji radomskiej i bp. Edwardem Materskim.